poniedziałek, 15 lutego 2021

COVID-19 zmienia mapę cyberprzestępczości


Branża cyberbezpieczeństwa brytyjskiej agencji wywiadowczej poinformowała w nowym raporcie, że pandemia koronawirusa zmienia mapę cyberprzestępczości dokonywanej przez hakerów. Niesklasyfikowany raport został opublikowany we wtorek przez National Cyber ​​Security Center (NCSC), które jest oddziałem cyberbezpieczeństwa Centrali Komunikacji Rządu (GCHQ). Założona ponad sto lat temu GCHQ jest odpowiedzialna między innymi za zabezpieczanie systemów łączności rządu brytyjskiego i sił zbrojnych kraju.


W swoim najnowszym rocznym przeglądzie NCSC ostrzega, że ​​„przestępcy i wrogie państwa” wykorzystują pandemię COVID-19 w celu zakwestionowania bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii i jej sojuszników. We wstępie zawartym w raporcie dyrektor NCSC Jeremy Fleming mówi, że równowaga cyberzagrożeń zmieniła się w 2020 roku w wyniku pandemii. Według raportu brytyjskie agencje bezpieczeństwa cybernetycznego odnotowały 10-procentowy wzrost liczby poważnych incydentów związanych z cyberzagrożeniami w 2020 r. Ponad jedna trzecia tych incydentów była związana z COVID-19, a wiele z nich dotyczyło brytyjskiego sektora opieki zdrowotnej.

Raport sugeruje, że ataki na brytyjskie National Healthcare Service i ośrodki badań nad szczepionkami stanowią szybko pojawiające się ryzyko cyberszpiegostwa. Większość tych ataków została przeprowadzona przez podmioty sponsorowane przez państwo, w tym Advanced Persistent Threat (APT) 29, znanego również jako „Przytulny Niedźwiedź” i „Diukowie”. Według zachodnich służb wywiadowczych, APT29 to sponsorowany przez państwo rosyjski oddział cyberszpiegowski, znany z atakowania obiektów zaangażowanych w opracowywanie szczepionek związanych z koronawirusem.

NCSC stwierdziło, że udało mu się przerwać ponad 15 000 kampanii cyberprzestępców wykorzystujących koronawirusa jako przynętę w celu nakłonienia niczego nie podejrzewających użytkowników Internetu do pobrania złośliwego oprogramowania lub podania danych osobowych online. Niektóre sieci cyberprzestępcze skontaktowały się z klinikami i innymi firmami, które rozpaczliwie potrzebowały sprzętu ochrony osobistej, zestawów testowych na koronawirusa, a nawet rzekomych lekarstw na wirusa, powiedział NCSC. Niektórym z tych niczego niepodejrzewających ofiar zaoferowano fikcyjne ilości sprzętu związanego z koronawirusem, który nigdy nie został dostarczony.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf