czwartek, 15 lipca 2021

Gdzie inwestują Chińczycy?

Chińskie inwestycje napędzają megaprojekty na całym świecie. To ich metoda na tzw. "miękką dyplomację", która od 2000 roku przekroczyła 270 miliardów dolarów. 

AidData, laboratorium badawcze w Globalnym Instytucie Badawczym W&M, skompilowało ogromną bazę danych projektów wspieranych przez Chiny z lat 2000–2017. Podsumowując, daje to kompleksowe spojrzenie na wysiłki Chin na rzecz zwiększenia swoich wpływów w krajach na całym świecie, zwłaszcza w Afryce i Azji Południowej.

Pekin zwiększył skalę i wyrafinowanie swoich uwertur w zakresie dyplomacji publicznej, […] ale infrastruktura będąca częścią dyplomacji finansowej przyćmiewa inne narzędzia dyplomacji publicznej Pekinu – mówi dla serwisu Visual Capitalist Samantha Custer, dyrektor ds. analizy polityki, AidData

Gdzie zatem inwestują Chińczycy? Kluczowa jest jak widać Afryka, ale chińskich inwestycji nie brakuje również w Pakistanie, Iranie, Ameryce Środkowej oraz w Europie, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszą się Grecja i Turcja, Białoruś oraz Ukraina. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf