wtorek, 21 sierpnia 2012

Hacking ludzkiego umysłu: filmowa fikcja czy już rzeczywistość?

Na pewno wielu trudno w to uwierzyć, ale właśnie dziś pada ostatni bastion największej prywatności, a mianowicie ludzki umysł. Na naszych oczach staje się przedmiotem zaawansowanej techniki inwigilacji, a wszystko to dzięki wynalezieniu specjalnych kasków pozwalających na „czytanie” tego, co mamy w naszych głowach. 

fot. grantjkidney.com
Badacze systemów bezpieczeństwa z uniwersytetów w Berkley, Kalifornii, Oxfordu i Genewie, stworzyli swój własny program (tzw. brain-computer interface) oraz zaawansowane urządzenia techniczne, które pozwalają na kradzież dowolnych informacji osobistych od niczego nie spodziewających się ofiar. 

Informacje, które mogą być zdobyte w ten sposób to m.in. posiadane karty bankowe, numery PIN, ale i co gorsza - nasza wiedza na temat zdarzeń i osób. Sami konstruktorzy wynalazku z obawą podkreślają, że „jest to narzędzie, które może obrócić się przeciwko im samym, a w nieodpowiednich rękach może spowodować niewyobrażalne wręcz szkody”. 

Naukowcy przetestowali swój autorski program na grupie dwudziestu ośmiu różnych uczestników, którzy byli oczywiście świadomi, że biorą udział w badaniu, ale nie zostali poinformowani, że są to działania mające na celu „włamanie się” do ich umysłów. Niestety, lub na szczęście w zależności od punktu widzenia, doświadczenie i jego skuteczność oscylowały pomiędzy 10% - 40%. Jednak jest to parametr – jak podkreślają badacze – który „wraz z rozwojem badań sukcesywnie się zwiększa”. 

Reakcja mózgu pozwalająca odczytać nasze poufne informacje, może nastąpić, gdy zobaczymy obraz znajomej twarzy lub konkretnego miejsca, nawet jeśli dana osoba nie myśli o tej osobie czy miejscu. Osoba będąca teoretycznie w defensywie do tego typu działań, próbując zminimalizować swoje odpowiedzi i zachowania, prędzej czy później złamie się pod naporem konsekwentnej metodologii hakera, polegającej na zakonspirowanym atakowaniu i niemożliwości bycia wykrytym już na samym początku. 

Wydaje się to dość niepokojące, zwłaszcza że ludzie mogą być okradani z ich poufnych danych np. po prostu grając w gry komputerowe z udziałem kasków, które w swoim założeniu mają jedynie zwiększać doznania wynikające z rozrywki. 

Jakie Waszym zdaniem mogą być konsekwencje tak zaawansowanej technologii? Czy jeszcze możemy czuć się bezpieczni? 



8 komentarzy:

  1. Ostatnio analizowaliśmy ten temat ze znajomym - wirtualna rozrywka będzie w przyszłości wrotami do naszego umysłu. Rękawice, hełmy, kaski, diody itp. podpinane do naszego ciała, odczytają z niego (pod pretekstem rozrywki) co tylko politykom/biznesmenom się podoba...

    OdpowiedzUsuń
  2. potem czeka nas już tylko przepaść...

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedyś widziałem jakiś film w którym podłączyli kolesiowi coś takiego do głowy, a potem pokazywali różne zdjęcia.. oczywiście fale mózgowe wskazały tego winnego..
    Kojarzy ktoś taki film? Coś o szpiegach i woju na pewno :D

    OdpowiedzUsuń
  4. fakt, także kojarzę ten film;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak ktoś pamięta tytuł to będę wdzięczny za informacje, z chęcią obejrzę ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Może chodzi o "Kod Nieśmiertelności" ???

    OdpowiedzUsuń
  7. Pamiętam taką scenę z serialu Nikita (1997-2001) z Petą Wilson. Tyle że tam była kobieta której pokazywali zdjęcia osób i jednocześnie badali jej fale mózgowe. Gdy pokazali jej wszystkie zdjęcia i jej mózg nie zareagował wyłączyli monitor i wtedy ona zobaczyła swoje odbicie na ekranie i jej mózg na to zareagował bo to ona była agentką(?) wtyczką(?) terrorystką(?) czy coś takiego :)

    OdpowiedzUsuń
  8. "Kod Nieśmiertelności" odpada, bo jestem pewny, że film oglądałem kilka lat temu, jak o tym całym NWO itd. nie miałem w sumie żadnego pojęcia lub połowiczne..

    Bardziej pasowałaby ta "Nikita" chociaż w 99% jestem pewny, że przesłuchiwali w ten sposób faceta.. ale jak wiadomo, ręki sobie za to nie dam uciąć.. jakbym wtedy wyglądał? Co najmniej niesymetrycznie ;]

    Warto dodać, że na pewno w jednym filmie nie użyliby tego.. więcej tych 'holiłuckich' produkcji musiało być przesiąknięte tym..

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf