poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Koncern Monsanto i nowy wymiar genetycznych wojen patentowych

Batalia prawna pomiędzy Monsanto a rolnikami na całym świecie nie ustaje. Z jednej strony grupy rolników różnej wielkości, a także firmy nasienne, coraz częściej pozywają Monsanto za powszechną manipulację genetyczną, z drugiej zaś apelują o zaprzestanie przez koncern nadużywania instytucji patentów zwłaszcza w zakresie tzw. upraw cross-pollenated (zapylanie krzyżowe). Nie bez znaczenia pozostaje związek między patentami GMO a porozumieniami międzynarodowymi takimi jak ACTA. 

fot. breakthematrix.com
Monsanto Company to międzynarodowy koncern specjalizująca się w biotechnologii oraz wielkiej chemii organicznej nastawionej na produkcję w zakresie rolnictwa. Działalność na rynku genetycznie zmodyfikowanego ziarna siewnego, produkcja hormonu wzrostu bydła domowego oraz agresywny styl lobbingu spowodował, że Monsanto stało się jednym z najbardziej znienawidzonych przez działaczy ruchów antyglobalistycznych i ekologicznych koncernów międzynarodowych. 

Monsanto wywiera obecnie ogromną presję wobec rolników, stale pozywając ich za zanieczyszczanie własnej (!) ziemi uprawnej. Koncern mający na co dzień miliardowe dochody z przemysłu nasion genetycznie modyfikowanych, wyraźnie nadużywa pozwów o naruszanie patentów przez rolników indywidualnych, jak i ich związków. Co niestety niepokojące - najwyraźniej ma w tym zakresie poparcie systemu prawnego.

Ogromne znaczenie ma najnowszy werdykt amerykańskiego sądu, który przyznał rację Monsanto i nakazał zapłatę na rzecz spółki 1 miliarda dolarów przez konkurencyjną firmę DuPont. Chociaż moglibyśmy się poczuć usatysfakcjonowani, ponieważ DuPont to kolejna korporacja chemiczna, która została posądzona o szkody w środowisku i na zdrowiu ludzi, to potencjalny precedens nie wróży zbyt dobrze dla przyszłych orzeczeń – daje on bowiem Monsanto jeszcze większą moc prawną dla działań i autorytet. Co zastanawiające, sądowe zwycięstwo Monsanto zostało przyznane dla produktu, który nigdy nie był nawet wprowadzony na rynek… 

Armie prawników zatrudnione dziś w mega-korporacjach (jaką jest bez wątpienia i Monsanto) są w stanie wywalczyć patent praktycznie na wszystko. Najbardziej wymowny jest fakt, iż w ciągu ostatnich 30 lat doszło do zatwierdzenia aż 40 tysięcy patentów składający się w swoich założeniach z 20% ludzkiego genomu. 

Czy Waszym zdaniem korporacja Monsanto jest słusznie krytykowana? 



6 komentarzy:

  1. Monsato nie jest nowym problemem. Najpierw broń chemiczna, potem trujące chemikalia, które trują nie tylko chwasty, następnie rośliny, które bez chemikaliów nie przeżyją, a teraz słabe, niezdrowe, ale drogie i silnie inwazyjne rośliny, które mogą szybko wyprzeć zdrowe, silne i naturalne plony. Jakim cudem, ktokolwiek się na to zgodził?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czy ktoś o tym wiedział? Ważniejszy taniec z gwiazdami czy inne pokazywanie dupy na lodzie.

      Usuń
    2. O skutkach często dowiadujemy się dopiero po fakcie, takie jest ryzyko. Problem tkwi w tym żeby można było takie niebezpieczne uprawy zlikwidować, a tego się nie robi...

      Usuń
    3. Może "nie robi" to przesada, akurat w Polsce, we Francji i na Węgrzech coś w tej sprawie ruszyło, najgorzej jest za oceanem.

      Usuń
  2. Dziś już chyba sami nie wiemy co jemy... To wymknęło nam się spod kontroli!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. GMO, MOM i inne świństwa to codzienność. Wędlina świeci się jak benzyna na wodzie a warzywa i owoce zachowują świeżość przez długie tygodnie. Marność widzę...

      Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf