wtorek, 23 sierpnia 2016

Malaria w Europie.

Co roku na malarie choruje od 1-3 milionów ludzi na całym świecie. O samej chorobie wiemy sporo, chociaż do dnia dzisiejszego nie odnaleziono szczepionki na ten rodzaj pasożyta. Ogniwa epidemiologiczne znajdują się w Afryce. Ze względu na duży ruch imigrantów z różnych regionów, malaria może pojawić się również w Europie.


Kilka dni temu ogłoszono kwarantannę na terenie niektórych prowincji Grecji. Stwierdzono 3 przypadki malarii. Osoby, które miały objawy choroby znajdowały się w obozach dla imigrantów. W wyniku potwierdzonej informacji władze zdecydowały się na  przeprowadzenie kwarantanny w kilku prowincjach Grecji. Zamykanie miast w okolicy Salonik może wydawać się działaniem nad wyrost, skoro znaleziono tylko tak niewielki odsetek chorych do momentu, w którym nie pozna się mechanizmu samej choroby. 
Malarię przenoszą samice komara po ugryzieniu osoby chorej. Ponad 50 gatunków komara  może przenieść dużą ilość różnych odmian pasożytów kąsając i zarażając jednego dnia wiele osób. Malarią można zarazić się poprzez krew, skażone igły. Choroba rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie a sprzyjają temu bardzo wysokie temperatury, które komarom umożliwiają szybkie rozmnażanie się. Na tą chorobę może chorować każda osoba, bez względu na wiek. Objawy są bardzo charakterystyczne, a przebieg jej bywa czasami bardzo gwałtowny. Najgorszą konsekwencją choroby jest śmierć. 
W Polsce malaria była odnotowywana w różnych okresach. Pierwsze wzmianki o chorobie pojawiły się w XIX wieku, ostatnie przypadki zachorowań miały miejsce w trakcie II Wojny Światowej. Ostatnio informacje mówią o około 7 zgonach w przeciągu kilku lat do roku 1998. Można więc śmiało łączyć rozprzestrzenianie się choroby wraz z zwiększonym ruchem i transportem. 

Obecnie ogniska epidemiologiczne znajdują się w różnych częściach świata. Pojawiają się również w miejscach, w których od lat nikt nie chorował. Przykładem takiego państwa jest Wenezuela, która odnotowane zachorowania miała w latach 70. Obecnie w tym kraju panuje epidemia. Ogólne problemy tego kraju są na pewno wszystkim znane. Teraz coraz głośniej mówi się o braku produktów podstawowych potrzeb i praktycznie nie istniejącej służbie zdrowia. Powoduje to bardzo szybkie rozprzestrzenianie się choroby. 

źródło zdjęcia: tcktcktck.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf