środa, 3 sierpnia 2016

W jaki sposób plastik może stać się paliwem.

Eksperci ostrzegają, że przed rokiem 2050 w oceanach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb. Rosnące z roku na rok zanieczyszczenie wód źle wpływa na stan nie tylko wody ale żyjących tam zwierząt. Szacuje się, że co roku ponad 8 ton odpadów trafia do oceanów. Jak wiadomo większość z nich ulega degradacji ale może to trwać nawet latami. Uniwersytet w Kalifornii ma odpowiedź na ten powszechny problem.


Wraz z Chińską Akademią Nauk Uniwersytet w Kalifornii rozpoczęli prace nad przekształcaniem różnych polietylenów w paliwo płynne. Zespół od dłuższego czasu pracuje nad tym projektem. Ma on przede wszystkim na celu zmniejszenie ilości globalnych zanieczyszczeń. Badania polegały na dodawaniu do polietylenu cząsteczek organicznych, powodujących ich degradację w stosunkowo niskiej temperaturze 150 stopni Celsjusza. Wytrącenie się cząstek doprowadza do rozpadu struktury polietylenu w postać ciekłą, która umożliwia dalsze zastosowanie do wytworzenia oleju napędowego. 
Polietylen jest wykorzystywany do tworzenia jednorazowych butelek wody, opakowań na żywność i torebek na zakupy. Nie jest to substancja chemicznie obojętna to nie rozpada się łatwo. Szacuje się że co roku przetwarzane jest ponad 100 mln ton polietylenu do samej produkcji butelek. 

Zaproponowane rozwiązanie może przyczynić się do zmniejszenia nie tylko ilości śmieci, ale także wpłynąć na rynek paliwowy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf