środa, 24 października 2018

Wielki wyścig o sztuczną inteligencję: Chiny na prowadzeniu

Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence - AI) to jedno z najgorętszych pojęć ostatnich lat. Największe potęgi polityczne i gospodarcze, a także największe światowe korporacje nie ustają w próbach by wyprzedzić konkurencję i zbudować 

fot. pixabay


Liczby mówią same za siebie: jak podaje Asia Times tylko w USA działają obecnie 1 393 startupy rozwijające sztuczną inteligencję. W Chinach jest ich już 383 w Izraelu 362 w Wielkiej Brytanii 245 a w Kanadzie 131. Wyprzedzają one takie kraje jak Japonia, Indie, Korea Pd. czy Singrapr a w Japonii 113, w Indiach 82, w Korei Pd. 42 a w Singapurze 35. To tylko liderzy, za nimi są jeszcze takie kraje jak Australia, Izrael, Wielka Brytania i Kanada. Wszystkie te firmy rywalizują między sobą o status najlepszych ośrodków badających AI w regionie, jest zaś o co walczyć bo tylko ze strony rządów do branży popłynęło w ostatnich latach odpowiednio 2,3 miliarda dolarów w USA i blisko 5 miliardów dolarów w Chinach. 

Kto ma realną szansę wygrać? Tego nie wiemy, do sukcesu na pewno będą potrzebne pieniądze - w tym zdecydowanie przodują USA i Chiny, ale to nie wszystko. Dużą rolę odgrywają także takie elementy jak gromadzenie danych, nowe rozwiązania i testy, zasoby sprzętowe, sektor badawczy i wielkość sektora biznesowego. 

Według badaczy z uniwersytetu w Oxfordzie szczególnie duże znaczenie mają 4 ostatnie czynniki, z których aż w trzech znaczącą przewagę mają Amerykanie. Chińczycy przodują w procesie gromadzenia danych (niewątpliwie sprzyja temu mniejsza dbałość o kwestie prywatności użytkowników), ale nie mają aż tak dużego zaplecza jak USA. Tutaj jednak wiele rzeczy wciąż się zmienia. Jak wskazuje serwis Wired Chiny mają niezwykłą umiejętność błyskawicznej absorpcji i testowania danego rozwiązania. Przykładowo gdy popularna stała się tzw. 'sharing economy' (np. Uber), w Chinach od razu powstały dziesiątki korzystających z tego rozwiązania startupów. Wiele z nich upadło, ale kilka z nich urosło w wielomilionowe biznesy. Tak samo może być również z AI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf