czwartek, 25 października 2018

ISIS traci zasięgi w sieci

Wielokrotnie w mediach pojawiała się informacja o wojnie prowadzonej w sieci z zwolennikami ISIS. Filmy propagandowe, prasa, a także rekrutacja bojowników w ostatnim czasie "ucichła". Jednym z szczególnych znaków Państwa Islamskiego była szeroko zakrojona akcja w sieci, której towarzyszyła rekrutacja bojowników na terenie niemalże całej Europy i Azji i USA. 

Według The Washington Times, większość ekspertów ds. wojny informacyjnej Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wierzy, że bardzo niewiele zostało z niegdysiejszej obecności w Internecie i mediach społecznościowych Państwa Islamskiego. Gazeta twierdzi, że według amerykańskiego Pentagonu całkowity ślad mediów grupy, która jest również znana jako Islamskie Państwo Iraku i Syrii (ISIS), zmniejszył się aż o 83 procent, odkąd osiągnął szczyt w 2015 roku. Działalność mierzona przez amerykański Pentagon obejmuje posty w mediach społecznościowych przez członków i dowódców Islamskiego Państwa, a także zdjęcia i filmy pro-ISIS emitowane na YouTube i innych platformach internetowych. Zawiera również materiały z biura prasowego Państwa Islamskiego, agencji informacyjnej Amaq, która w poprzednich latach wyprodukowała setki filmów promujących ISIS.

Eksperci powiedzieli " The Washington Times", że internetowy ślad Islamskiego Państwa skurczył się w wyniku utraty terytorium. Utrata fizycznych baz ISIS na Bliskim Wschodzie spowodowała śmierć wielu internetowych propagandystów grupy. Ci, którzy przeżyli, ukrywają się lub uciekają przed władzami, obawiając się aresztowania lub śmierci. To "zmiażdżyło zdolność [grupy bojowników sunnickich] do stworzenia skoordynowanej strategii internetowej", informował The Washington Times. Ataki wojskowe na ISIS nadal odbywają się równolegle z "agresywną kontr-strategią w cyberprzestrzeni"/ Obejmowało to skuteczne kierowanie tysięcy kont mediów społecznościowych należących do członków i zwolenników ISIS, a także złożonych operacji hakerskich. Amerykański Pentagon koordynuje również dostarczanie treści online, które przeciwdziałają narracji i wiadomościom Państwa Islamskiego.
Stwierdzenie, że grupa przestaje działać w sieci będzie mylące i błędne. Tylko we wrześniu tego roku w Internecie można było znaleźć 12 nowych filmików propagujących działalność terrorystyczną. Co więcej, wiadomym jest, że rekrutacja bojowników nadal jest prowadzona, ale na znacznie mniejszą skalę.
ISIS korzysta najczęściej z mediów społecznościowych, na platformach zakładane są fałszywe konta, które służą propagowaniu ogólnie zakazanych treści.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf