środa, 18 grudnia 2019

Czarna dziura, która nie powinna istnieć

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył niesamowity obiekt w Drodze Mlecznej. Czarna dziura około 70 razy większa niż masa naszego Słońca. Może to nie wydawać się imponujące, biorąc pod uwagę, że znamy o wiele większe czarne dziury, ale ciekawe jest to, że zgodnie z obecnymi teoriami formowania gwiazd nie mogło powstać tam, gdzie jest. Odkrycie opisano w Nature .


Czarne dziury zostały podzielone na trzy klasy: Supermasywne, które zamieszkują jądro galaktyk; te o średniej masie, które wciąż są bardzo tajemnicze i znajdują się w bardzo osobliwych środowiskach; i czarne dziury o masie gwiazdowej. Te ostatnie powstają, gdy pewne masywne gwiazdy przechodzą w supernową i powinny ważyć kilkadziesiąt razy masę naszego Słońca.

Największe czarne dziury o masie gwiazdowej pochodzą od najstarszych gwiazd. Są bardzo ubogie w ciężkie pierwiastki i z tego powodu mogą być bardzo duże, tworząc równie dużą czarną dziurę. Nowo odkryta czarna dziura, nazwana LB-1, jest nie tylko osobliwa ze względu na swoją masę; nie powinno powstać w bogatym gwiezdnym środowisku naszej galaktyki.

„Czarne dziury takiej masy nie powinny nawet istnieć w naszej galaktyce, według najbardziej aktualnych modeli ewolucji gwiazd”, profesor Liu Jifeng, z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Chinach, powiedział w oświadczeniu . „Myśleliśmy, że bardzo masywne gwiazdy o składzie chemicznym typowym dla naszej galaktyki muszą zrzucić większość gazu w potężne wiatry gwiezdne, gdy zbliżają się do końca swojego życia. Dlatego nie powinni pozostawiać tak ogromnej pozostałości. LB-1 jest dwa razy masywniejszy niż to, co uważaliśmy za możliwe. Teraz teoretycy będą musieli podjąć wyzwanie wyjaśnienia jego formacji. ”


LB-1 został odkryty w bardzo nietypowy sposób. W naszej galaktyce oczekuje się 100 milionów czarnych dziur o masie gwiazdowej, ale większości z nich nie widzimy. W końcu są czarne. Zespół szukał gwiazd, które wydają się niczym nie orbitować. Korzystając z chińskiego teleskopu spektroskopowego z wieloma obiektami o dużym obszarze nieba (LAMOST), zidentyfikowali gwiazdę ośmiokrotnie cięższą od Słońca po dziwnej orbicie.

Dalsze obserwacje hiszpańskiego Gran Telescopio Canarias i teleskopu Keck I w Stanach Zjednoczonych pozwoliły im dokładnie scharakteryzować system. Gwiazda krąży wokół czarnej dziury co 79 dni.

Czarna dziura o podobnej wielkości była produktem końcowym pierwszej wykrytej emisji fal grawitacyjnych . Chociaż masę LB-1 można wyjaśnić scenariuszem połączenia (być może wielokrotnym), obecność gwiazdy z pewnością komplikuje wyjaśnienie.

„To odkrycie zmusza nas do ponownego zbadania naszych modeli, w jaki sposób powstają czarne dziury o masie gwiazdowej” - powiedział profesor David Reitze z University of Florida, profesor LIGO. „Ten niezwykły wynik wraz z wykryciem przez LIGO-Virgo zderzeń podwójnej czarnej dziury w ciągu ostatnich czterech lat naprawdę wskazuje na renesans w naszym rozumieniu astrofizyki czarnej dziury”.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf