środa, 25 grudnia 2019

Media mówią wprost ISIS istnieje i przybiera na silePaństwo Islamskie przegrupowało się, ponownie uzbroiło i zrefinansowało, a jego siły obecnie aktywnie patrolują prawie cały północ Iraku, według wysokiego rangą urzędnika wywiadu w Iraku w regionie Kurdystanu. 


Państwo Islamskie, znane również jako Islamskie Państwo Iraku i Syrii (ISIS), służyło do kontrolowania terytorium Lewantu równego wielkości Niemiec. Ale jego siły zostały zepchnięte przez międzynarodową koalicję armii państwowych i bojówek, co skłoniło kilku szefów rządów, w tym prezydenta USA Donalda Trumpa, do ogłoszenia, że ​​ISIS zostało pokonane.

Jednak wysocy urzędnicy wojskowi i wywiadowczy ostrzegali w ostatnich latach, że ISIS jest dalekie od pokonania . W nowym artykule opublikowanym w niedzielę BBC donosi, że kurdyjscy funkcjonariusze wywiadu postrzegają ISIS jako odradzającą się organizację. Raport opiera się głównie na poglądach Lahur Talabany, szefa Agencji Ochrony Informacji irackiego Kurdystanu, który służy jako podstawowego bezpieczeństwa i przeciwdziałania terroryzmowi organizacji regionalnego rządu Kurdystanu irackiego.

Talabany powiedział BBC, że ISIS jest dziś „jak al-Kaida na sterydach”. Powiedział, że grupa ma do dyspozycji „lepsze techniki, lepszą taktykę i dużo więcej pieniędzy” niż dawna al-Kaida. Bogactwo zasobów finansowych pozwala ISIS „kupować pojazdy, broń, zapasy żywności i sprzęt”, powiedział Talabany, dodając, że nie jest pewien dokładnego źródła funduszy.

Oprócz wykorzystania swoich silnych finansów, ISIS wykorzystało toczący się spór między Kurdami z północnego Iraku a rządem centralnym w Bagdadzie, który pozostawił duże regiony północno-środkowego Iraku bez skutecznej obecności rządu. Talabany powiedział, że siły grupy bojowników są w stanie przeprowadzać codzienne patrole nad „ogromnym terytorium, od Diyala po Mosul, który obejmuje prawie cały północny Irak”.

Wydaje się, że duża część sił ISIS znajduje się w górach Hamrin w Iraku, gdzie znajdują się  głębokie jaskinie i wąwozy. Grupa utrzymuje prawie 10 000 bojowników w całym Iraku, powiedział Talabany, z których 5000 działa jako członkowie uśpionych komórek, a kolejne 5000 jest uzbrojonymi i aktywnymi członkami ISIS.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf