wtorek, 23 marca 2021

Średniowieczni prawnicy używali skóry owczej jako wczesnego urządzenia zapobiegającego oszustwom

Przez siedemset lat brytyjskie dokumenty prawne pisano prawie wyłącznie na owczej skórze. Naukowcy odkryli, że pergamin wykonany ze skóry owczej ma wbudowany mechanizm wykrywania temperowania po napisaniu, cecha prawdopodobnie bardziej popularna wśród prawników niż owiec.


Pergamin wykonany ze skór zwierzęcych, choć znacznie droższy w produkcji, jest trwalszy niż papier i dlatego był preferowany do wielu zastosowań. Dr Sean Doherty z University of Exeter w Wielkiej Brytanii przeprowadził spektrometrię mas na 645 pojedynczych próbkach stron z brytyjskich dokumentów prawnych z archiwów i prywatnych kolekcji z XVI do XX wieku. Doherty zidentyfikował białka, które wykazały, że nawet te skatalogowane jako skóry cielęce były w rzeczywistości skórą owczą dla 622 z nich, a pozostałych nielicznych nie można było zidentyfikować. Zaskoczyło go to, ponieważ nielegalne dokumenty w podobnym wieku zostały zapisane na mieszance skóry owczej, koziej lub cielęcej.

Od XIII wieku preferowano poszukiwanie skóry owczej do celów prawnych. Doherty był ciekawy, czy był to zwyczaj, który utknął, czy też był powód nieśmiałości średniowiecznych prawników.

W Heritage Science Doherty donosi, że skóra owcza, podobnie jak ludzka, składa się z kilku warstw. W przeciwieństwie do nas owce mają między sobą dużo tłuszczu. Podczas produkcji pergaminu skórki zostały umieszczone w wapnie, który odciąga tłuszcz, pozostawiając odstępy między warstwami.

Jakakolwiek próba zdrapania atramentu z pergaminu ze skóry owczej powoduje oderwanie się górnych warstw, zwane rozwarstwianiem (chociaż naprawdę powinno to być rozwarstwienie). To, co zostało wykreślone, może być nieczytelne, ale dla każdego będzie oczywiste, że dokonano zmiany, która unieważnia dokument.

Doherty podaje, że przed włożeniem do wapna skóra owcza zawiera 30-50% tłuszczu, a koziej tylko 3-10%. Jeśli chodzi o bydło, to tylko 2-3 procent, więc dekidacja i dekalinacja są znacznie mniej oczywiste.

„Prawnicy byli bardzo zaniepokojeni autentycznością i bezpieczeństwem, co widać po zastosowaniu pieczęci. Ale teraz wydaje się, że obawy te rozciągały się na wybór skóry zwierzęcej, której również używali” - powiedział Doherty w oświadczeniu .

Istnieją teksty, które sugerują użycie owczej skóry jako środka zapobiegającego oszustwom używanego przez doświadczonych prawników. W XII wieku Richard FitzNeal, Lord Skarbnik za panowania Henryka II i Ryszarda I poinstruował użycie skóry owczej na rachunkach królewskich, ponieważ „nie poddają się one łatwo wymazaniu bez widocznej skazy”.

W miarę upływu czasu i papier zastępował pergamin do celów niezgodnych z prawem, świadomość tego atrybutu skóry owczej prawdopodobnie spadła. Jednak tradycja może być potężną rzeczą, a przy szeroko dostępnej i zwykle tańszej od innych zwierzęcych skór owczych nie było powodu, aby się zmieniać. Nie wszyscy jednak zapomnieli. W XVII wieku sędzia główny sir Edward Coke pisał o potrzebie pisania dokumentów prawnych na pergaminie, a nie na papierze, ponieważ było to „Dzierżawa podlegająca zmianom lub korupcji”. 

„Tekst napisany w tych dokumentach jest często uważany za posiadający ograniczoną wartość historyczną, ponieważ większość zajmuje formuła rubryki” - powiedział Doherty. „Jednak nowoczesne techniki badawcze oznaczają, że możemy teraz nie tylko czytać tekst, ale także biologiczne i chemiczne informacje zapisane w skórze. Jako obiekty fizyczne stanowią one niezwykle molekularne archiwum, dzięki któremu można badać stulecia rzemiosła, handlu i hodowli zwierząt ”.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf