środa, 31 marca 2021

Szczepionka na Covid -19 dla zwierząt - zaskakująca praca rosyjskich naukowcówRosja zarejestrowała „pierwszą na świecie” szczepionkę weterynaryjną przeciwko COVID-19 dla zwierząt. Nazwany Carnivac-Kov, zastrzyk został opracowany przez Federalne Centrum Zdrowia Zwierząt ( FGBI) , oddział rosyjskiego organu ds. Zdrowia weterynarii Rosselkhoznadzor . Według ogłoszenia z tego tygodnia, agencja stwierdziła, że ​​szczepionka jest teraz gotowa do masowej produkcji, która ma dawać około 10 tysięcy dawek dziennie.
Badania przedkliniczne szczepionki rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku z udziałem 130 norek, 130 kotów, 130 psów i 130 fretek, a następnie w październiku przeprowadzono dalsze badania z udziałem kotów, psów i szeregu innych zwierząt futerkowych. Podsumowując, próby zakończyły się sukcesem, chociaż żadne dane dotyczące badań nie zostały ujawnione publicznie.

„Badania kliniczne… rozpoczęte w październiku ubiegłego roku obejmowały psy, koty, lisy polarne, norki, lisy i inne zwierzęta. Wyniki badań pozwalają stwierdzić, że szczepionka jest nieszkodliwa i ma wysoką aktywność immunogenną, ponieważ u wszystkich przebadanych zaszczepionych zwierząt w 100% przypadków wytworzyły się przeciwciała przeciwko koronawirusowi - powiedział w oświadczeniu Konstantin Savenkov, zastępca szefa Rossielchoznadzoru .

Wiele małp człekokształtnych w zoo w San Diego w USA otrzymało ostatnio szczepienia przeciwko COVID-19, ale to zdjęcie jest nadal uważane za eksperymentalne i nie zostało zarejestrowane do powszechnego użytku weterynaryjnego. Szczepionka została opracowana przez Zoetis, amerykańską firmę farmaceutyczną, która początkowo opracowała szczepionkę z myślą o psach i kotach. Nie jest jasne, czy ta szczepionka weterynaryjna zostanie wkrótce udostępniona na rynku.

Pytanie brzmi: czy właściciele zwierząt domowych muszą szczepić swoje zwierzęta? Krótka odpowiedź raczej brzmi: nie. Chociaż opcja będzie dostępna dla właścicieli zwierząt domowych w Rosji, nie ma pilnej potrzeby szczepienia zwierząt domowych z punktu widzenia zdrowia publicznego. Poza wszystkim innym szczepionka nie będzie szeroko dostępna poza Rosją.

Jednak istnieje stosunkowo niewiele doniesień o poważnych chorobach zwierząt domowych z powodu infekcji. Ponadto uważa się, że psy i koty nie odgrywają ważnej roli w przenoszeniu wirusa na ludzi.

Jednak szczepionka weterynaryjna może być bardzo przydatna w przypadku norek. Ponad 419 ferm norek na całym świecie zgłosiło wybuch COVID-19. Ze względu na ciasne warunki na fermach futerkowych wirus bardzo łatwo ściga się z populacją norek po wejściu. Od pewnego czasu jest również widoczne, że SARS-CoV-2 może przenosić się z norek na człowieka.

W listopadzie 2020 r. W Danii odstrzelono prawie 17 milionów norek, próbując ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Mamy nadzieję, że skuteczna szczepionka weterynaryjna, taka jak Carnivac-Cov, może potencjalnie pomóc uniknąć tak drastycznych środków w przyszłości.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf