poniedziałek, 7 czerwca 2021

Arizona testuje komory gazowe pod kątem kary śmierci przy użyciu cyklonu B

Odkąd kara śmierci została wprowadzona w Stanach Zjednoczonych w 1608 roku , stosowane były różne metody mające na celu wykonanie wyroku w jak najbardziej „humanitarny” sposób. Wieszanie, pluton egzekucyjny i krzesło elektryczne znamy dobrze z lekcji historii... obecnie najczęstszą formą wykonania egzekucji w USA jest śmiertelny zastrzyk. Jak się okazuje, w tej kwestii doszło do poważnych zmian w prawie.


Firmy farmaceutyczne zaczęły niechętnie sprzedawać śmiertelne dawki leków na karę śmierci a także zmniejszyła się podaż środków znieczulających. W odpowiedzi na tą sytuację, niektóre stany zwróciły się ku bardziej klasycznym formom karania. 14 maja br. gubernatorzy w Południowej Karolinie wykorzystali wszelkie środki niezbędne do wykonania drastycznych zmian w prawie, podpisując ustawę zezwalającą prokuratorom na użycie plutonów egzekucyjnych, krzesła elektrycznego w celu wykonania egzekucji na sprawcach tam, gdzie śmiertelny zastrzyk nie jest możliwy.

Według publicznych dokumentów uzyskanych w wyniku śledztwa przeprowadzonego przez The Guardian , stan Arizona może przygotowywać się do przywrócenia cyjanowodoru w komorach gazowych jako formy kary śmierci. Cyjanowodór, sprzedawany pod marką Zyklon B, był szeroko stosowany przez partię nazistowską podczas Holokaustu i był używany w komorach gazowych jako śmiertelna kara w 1900 roku, ale nie był używany przez stan Arizona od 1999 roku .

Pomimo braku wykorzystania, nowe dokumenty pokazują, że departament ds. korekt w Arizonie zapłacił 2000 dolarów za zakup składników do produkcji gazu cyjankowego, a także rozpoczął odnawianie starych komór gazowych w ASPC-Florence. W sierpniu przeprowadzono szereg testów w celu oceny ich działania i uważa się, że stan może zacząć ponownie wprowadzać tę metodę, jeśli testy zakończą się pomyślnie. Jak podkreśla Guardian, testy przeprowadzone w celu upewnienia się, że komora jest szczelna, obejmowały kilka dość prymitywnych metod, takich jak trzymanie świecy w miejscach, w których może przeciekać, aby sprawdzić, czy płomień migocze.

Dokumenty stwierdzają, że komora gazowa działa poprzez połączenie cyjanku potasu i kwasu siarkowego, tworząc cyjanowodór, który jest następnie zawarty w komorze. Taką śmierć ciężko nazwać "humanitarną"  ostatnia egzekucja w komorze gazowej w Arizonie zajęła Walterowi LaGrandowi śmierć 18 minut .

Rewelacja pojawia się po tym, jak postawy zmieniły się ze śmiercionośnego zastrzyku, co wywołało oburzenie w 2014 roku, gdy więzień Joseph Wood poniósł bolesną śmierć z rąk katów. Po zastosowaniu nowego koktajlu zabójczych leków, Wood przed poddaniem się zastrzykowi potrzebował 15-krotności zalecanej ilości, a cała męka trwała prawie 2 godziny. Od tego czasu Arizona szuka alternatywnych metod, ale odmawia odejścia od kary śmierci.

Obecnie w celi śmierci w Arizonie przebywa 115 więźniów , którzy czekają na wyrok. Niedobory leków spowodowały zaległości w wykonywaniu egzekucji, które państwo chętnie wznowi. Nie ma jeszcze oficjalnego oświadczenia na temat potencjalnego wykorzystania komór gazowych, więc nie wiadomo, czy testy były hipotetyczne, czy też państwo zamierza realizować plan.


2 komentarze:

  1. (...)Niedobory leków spowodowały zaległości w wykonywaniu egzekucji, które państwo chętnie wznowi.(...)
    Jakie chętnie? Prezydent Biden przecież zapowiedział jej zniesienie...

    OdpowiedzUsuń
  2. absurd. nie wiem co o tym myslec. na swiecie jest coraz gorzej

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf