niedziela, 30 maja 2021

Nowa mapa ujawnia ukryte mosty ciemnej materii łączące pobliskie galaktyki

Ciemna materia wszechświata istnieje nie tylko na obrzeżach galaktyk , ale także tworzy między nimi mosty. Teraz po raz pierwszy stworzono mapę pokazującą połączenia między tysiącami pobliskich galaktyk, w tym naszą własną.Ciemna materia z natury jest trudna do zmapowania. Jego istnienie zostało odkryte, ponieważ prędkość wirowania galaktyk wykazała, że ​​jest więcej masy, niż mogliśmy zobaczyć. Jednak pomimo tego, że prawdopodobnie stanowi około 85 procent materii we Wszechświecie, nie pochłania, nie odbija ani nie oddziałuje ze światłem, stąd „ciemność”. Znalezienie materiału, którego nie możemy sobie wyobrazić, a którego natury nawet nie znamy, pozostaje wyzwaniem.

Mimo to cztery lata temu astronomowie stworzyli pierwszą mapę mostu zbudowanego z włókien ciemnej materii między galaktykami. Wykryli jego obecność, szukając zniekształceń w widzialnej materii galaktyk na obu końcach, spowodowanych grawitacyjnym przyciąganiem mostu.
Poprzednie mapy ciemnej materii obejmowały galaktyki bardzo odległe. „Jak na ironię, łatwiej jest zbadać rozmieszczenie ciemnej materii znacznie dalej, ponieważ odzwierciedla on bardzo odległą przeszłość, która jest znacznie mniej złożona” - powiedział dr Donghui Jeong z Penn State w oświadczeniu . „Z biegiem czasu, wraz z rozwojem wielkoskalowej struktury Wszechświata, jego złożoność wzrosła, więc z natury rzeczy trudniej jest dokonywać lokalnych pomiarów ciemnej materii”.

Jeong i współpracownicy przeprowadzili symulację rozkładu galaktyk za pomocą algorytmu deep learning opartego na splotowych sieciach neuronowych i porównali uzyskane wyniki z danymi dotyczącymi 17 000 galaktyk w odległości 650 milionów lat świetlnych od naszej Drogi Mlecznej. Łącząc dwa źródła informacji, opublikowali mapę naszej lokalnej ciemnej sieci w artykule przyjętym do publikacji w Astrophysical Journal .
Bez możliwości zobaczenia ciemnej materii lub przeprowadzenia bezpośrednich pomiarów, dokładność mapy nie może zostać ostatecznie potwierdzona. Jeśli jednak ich model jest dobry, należałoby oczekiwać, że odtworzy pewne cechy, które widzimy.

„Posiadanie lokalnej mapy kosmicznej sieci otwiera nowy rozdział w badaniach kosmologicznych” - powiedział Jeong. „Możemy zbadać, w jaki sposób rozkład ciemnej materii odnosi się do innych danych dotyczących emisji, które pomogą nam zrozumieć naturę ciemnej materii. I możemy bezpośrednio badać te struktury włókniste, ukryte mosty między galaktykami”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf