czwartek, 27 maja 2021

Zmiany w prawie pozwalają na rozwijanie ludzkich embrionów dłużej niż 14 dni

Naukowcy będą teraz mogli rozwijać ludzkie embriony dłużej niż 14 dni po zaktualizowaniu wytycznych przez Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Komórkami Macierzystymi (ISSCR) . „Reguła 14 dni”, która obowiązuje od końca XX wieku, została opracowana, aby uniemożliwić naukowcom rozwój zarodków poza punktem, w którym zaczyna się formować widoczna linia komórek, ale znaczące postępy w badaniach spowodowały, że złagodzenie tej zasady jest niezbędne do dalszych badań rozwojowych. Każdy przypadek zostanie teraz poddany rygorystycznej ocenie etycznej i zatwierdzeniu, zanim naukowcy będą mogli kontynuować wzrost zarodka.Podczas gdy badanie ludzkich embrionów jest pogrążone w kontrowersyjnej debacie, naukowcy uważają, że złagodzenie wytycznych jest ważne, aby zrozumieć problemy rozwojowe, które pojawiają się po 14 dniach

„We wszystkich dziedzinach wciąż pojawiają się nowe podejścia naukowe, zwłaszcza w dziedzinie badań nad komórkami macierzystymi. Niektóre z tych nowych technologii przedstawić wyzwania etyczne, nawet wtedy, gdy korzyści dla zdrowia ludzkiego mogą być celem długoterminowym,”powiedział profesor Melissa Mały, Chief Scientist, Murdoch Childrens Research Institute i przychodzące Prezes ISSCR, w oświadczeniu .

„Dzieje się tak zwłaszcza w badaniach nad modelowaniem ludzkiego embrionu i generowaniu chimerycznych tkanek ludzko-zwierzęcych. Fakt, że te wytyczne zostały opracowane przez samą społeczność naukową, wskazuje na głębokie poczucie odpowiedzialności i uczciwości oraz aktywne pragnienie zapewnienia, że ​​nauka jest w zgodzie ze społecznością ”.

Reguła 14 dni jest jedną z najpowszechniej stosowanych zasad medycznych w historii, a prawie każdy kraj na świecie wdraża ją do swoich wytycznych. Zaczęło obowiązywać po wprowadzeniu zapłodnienia in vitro (IVF) , w którym możliwość rozwoju embrionów ludzkich w warunkach laboratoryjnych do badań i zapłodnienia zmieniła biologię rozwoju. W okolicach piętnastego dnia w tylnej części zarodka rozwija się struktura zwana „prymitywną smugą”, która jest linią widocznych komórek oznaczających początek gastrulacji (tworzenie wielu warstw komórek). Uznano to za oczywisty punkt, w którym należy przerwać dalsze badania, a wytyczne zostały zaakceptowane przez komitety badawcze.

Jednak wraz z postępem technologii stało się oczywiste, że wiele wad prowadzących do poronienia lub trwałych dolegliwości zdrowotnych zaczyna się po 14 dniach. W związku z tym wezwano do przeglądu tych wytycznych, a ISSCR uznał za konieczne poluzowanie panowania.

Teraz naukowcy są przekonani, że luźne wytyczne przyniosą korzystne skutki, ale chcą mieć pewność, że organy regulacyjne będą w stanie nadal dbać o przestrzeganie zasad etycznych.

„Wraz z postępem w opracowywaniu terapii opartych na komórkach macierzystych, konieczne jest stworzenie tkanki łączącej komórki ludzkie i zwierzęce, aby udowodnić wartość takiego leczenia przed przejściem na człowieka. Stwarza to również wyzwania etyczne, które należy wziąć pod uwagę - powiedział profesor Little.

„Wraz z postępem w edycji genów istnieje perspektywa dostarczania genetycznie zmodyfikowanych komórek. Chociaż daje to wielką nadzieję na nowe terapie, ważne jest również, aby takie badania były monitorowane i zatwierdzane. We wszystkich przypadkach Wytyczne określają, gdzie technologia może przynieść dobre rezultaty, ale musi podlegać nadzorowi regulacyjnemu ”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf