Ruch samochodowy w Pekinie zmniejszył się o 30 procent w ciągu ostatniego tygodnia, spada także w innych częściach kraju, ponieważ rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa nabiera tempa, zagrażając perspektywom popytu na ropę, donosi Bloomberg.
W całym kraju doszło do wielu epidemii, a sytuacja pozostaje niepewna, powiedział wicepremier Sun Chunlan na początku tego tygodnia, cytowany przez stanową agencję informacyjną Xinhua.
Podobnie jak w przypadku poprzedniej epidemii, którą Chiny stłumiły całkowitą blokadą, wzrost liczby infekcji wpływa na ruch, a w konsekwencji na zużycie paliwa.
„W tych prowincjach i regionach z poważnymi przypadkami, takich jak Jiangsu, zobaczymy spadek popytu na benzynę i olej napędowy” – cytuje jednego z analityków ICIS Bloomberg.
Popyt na paliwo do silników odrzutowych również ucierpi, ponieważ władze zawieszają loty, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa. W niektórych regionach Chin zawieszono również niektóre usługi autobusowe, taksówkowe i przywoławcze, co dodatkowo wpływa negatywnie na popyt.
„Ta runda infekcji może potencjalnie wymazać 5% krótkoterminowego zapotrzebowania na ropę” – powiedział Bloombergowi badacz z Instytutu Badań Ekonomicznych i Technologii CNPC.
Pięcioprocentowy spadek popytu na ropę będzie miał szybki i znaczny wpływ na ceny, zwłaszcza że będzie się łączyć z ponownym pojawieniem się koronawirusa na innych kluczowych rynkach, w szczególności w Stanach Zjednoczonych.
Ropa naftowa już cofnęła się z szczytów osiągniętych na początku tego roku w związku z silnym odbiciem popytu i ograniczeniami podaży. W chwili pisania tego tekstu cena ropy Brent wynosiła nieco powyżej 70 USD za baryłkę, co oznacza spadek o około 6 USD od końca lipca. West Texas Intermediate kosztował około 68 dolarów za baryłkę, co oznacza spadek o około 5 dolarów od początku miesiąca.
ostatnio w lekko stroniczych (kanal jutub) mowili o benzynie za 8 zł...
OdpowiedzUsuń