wtorek, 17 sierpnia 2021

Na trudne czasy - najcenniejsze metale świata

W niepewnych czasach ludzie zawsze kierowali się ku czemuś bardziej pewnemu, stabilnemu. Część z najcenniejszych metali nadal jest nośnikiem wartości, mają również zastosowania przemysłowe, w sztuce, biżuterii i monetach. Warto jednak poznać także inne cenne pierwiastki: 

Rod

Rod to pierwiastek chemiczny o symbolu Rh i symbolu 45. Jest to metal przejściowy, który jest rzadki, srebrnobiały, twardy, odporny na korozję i chemicznie obojętny. To metal szlachetny i członek grupy platynowej. Ma tylko jeden izotop, który występuje naturalnie, ¹⁰³Rh.

Naturalnie występujący rod zwykle występuje w minerałach, takich jak bowieit i rodplumsyt, jako wolny metal, w postaci stopu z podobnymi metalami, a rzadko jako związek chemiczny. Jest jednym z najrzadszych i najcenniejszych metali.

Platyna

Platyna to pierwiastek chemiczny o symbolu Pt i symbolu 78. Jest plastycznym, gęstym, plastycznym, wysoce niereaktywnym, szlachetnym, srebrno-białym metalem przejściowym. Jego nazwa pochodzi od hiszpańskiego terminu platynowego, co oznacza „małe srebro”.

Platyna należy do grupy pierwiastków platynowych i grupy 10 układu okresowego pierwiastków. Ma sześć izotopów, które występują naturalnie. Jest to jeden z rzadszych pierwiastków na Ziemi, którego średnia liczebność wynosi około 5 μg/kg.

Złoto

Złoto jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Au (z łac. aurum) i liczbie atomowej 79, co czyni je jednym z naturalnie występujących pierwiastków o wyższej liczbie atomowej. Jest to jasny, lekko czerwonawo-żółty, gęsty, miękki, wrogi i plastyczny metal w najczystszej postaci. Chemicznie złoto jest metalem przejściowym i pierwiastkiem grupy 11.

Palad

Pallad to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 46 i symbolu Pd. Jest to rzadki i lśniący srebrzystobiały metal, który William Hyde Wollaston odkrył w 1803 roku. Nazwał go na cześć asteroidy Pallas, nazwanej na cześć epitetu greckiej bogini Ateny, który nabyła, gdy zabiła Pallasa. Pallad, platyna, rod, ruten, iryd i osm tworzą grupę pierwiastków zwaną PGM. Ich właściwości chemiczne są podobne, ale pallad ma najniższą temperaturę topnienia i jest z nich najmniej gęsty.

Iryd

Iryd to pierwiastek chemiczny o symbolu Ir i symbolu 77. Iryd jest drugim najgęstszym metalem (po osmie) o gęstości 22,56 g/cm3, jak określono w eksperymentalnej krystalografii rentgenowskiej, bardzo twardym, kruchym, srebrzystobiałym metalem przejściowym z grupy platynowców.

Osm

Osm to pierwiastek chemiczny o symbolu Os i liczbie atomowej 76. W grupie platynowców jest to twardy, kruchy, niebiesko-biały metal przejściowy występujący w stopach, głównie w rudach platyny, jako pierwiastek śladowy. Osm jest najgęstszym naturalnym pierwiastkiem o eksperymentalnie zmierzonej gęstości 22,59 g/cm3 (przy użyciu krystalografii rentgenowskiej).

Producenci wykorzystują swoje stopy do produkcji końcówek stalówek piór wiecznych, styków elektrycznych i innych zastosowań wymagających wyjątkowej trwałości i twardości w przypadku platyny, irydu i innych metali z grupy platynowców. Obfitość pierwiastka w skorupie ziemskiej należy do najrzadszych.

Ren

Ren to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 75 i symbolu Re. W grupie 7 układu okresowego jest to srebrzystoszary, ciężki metal przejściowy trzeciego rzędu. Ren jest jednym z najrzadszych pierwiastków w skorupie ziemskiej o szacowanym średnim stężeniu 1 części na miliard (ppb).

Ren ma trzecią najwyższą temperaturę topnienia dowolnego pierwiastka przy 5903 K i drugą najwyższą temperaturę wrzenia. Ren jest chemicznie podobny do manganu i technetu i jest otrzymywany głównie jako produkt uboczny wydobycia i rafinacji rud molibdenu i miedzi. Ren ma szeroki zakres stopni utlenienia w swoich związkach, od -1 do + 7.

Ruten

Ruten to pierwiastek chemiczny o symbolu Ru i symbolu 44. Jest to rzadki metal przejściowy należący do grupy platynowców układu okresowego pierwiastków. Podobnie jak inne metale z grupy platynowców, ruten jest obojętny na większość innych chemikaliów.

Większość produkowanego rutenu jest wykorzystywana w stykach elektrycznych i rezystorach grubowarstwowych, które są odporne na zużycie. W stopach platyny i jako katalizator dla chemii ruten ma niewielkie zastosowanie. Nowe zastosowanie rutenu do fotomasek w ekstremalnym ultrafiolecie jest jak warstwa przykrywająca.

Ruten zazwyczaj znajduje się w rudach na Uralu oraz w Ameryce Północnej i Południowej wraz z innymi metalami z grupy platynowców. Znalezione również w pentlandycie wydobytym z Sudbury w Ontario i złożach piroksenitu w Afryce Południowej są niewielkie, ale ważne z handlowego punktu widzenia.

German

German to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 32 i symbolu Ge. Jest to w grupie węglowej błyszczący, twardo-kruche, szarawo-biały metaloid, chemicznie podobny do krzemu i cyny u swoich sąsiadów z grupy. Czysty german to półprzewodnik o wyglądzie podobnym do krzemu. Podobnie jak silikon, german naturalnie reaguje z tlenem w przyrodzie i tworzy kompleksy.

Beryl

Beryl jest pierwiastkiem chemicznym symbolizującym Be i liczbę atomową 4. Jest to stosunkowo rzadki pierwiastek we wszechświecie, który zwykle występuje jako wykruszający się produkt większych jąder atomowych zderzających się z promieniami kosmicznymi. Beryl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf