poniedziałek, 20 grudnia 2021

Czy Rosja i Chiny zbudują alternatywny system finansowy?

Rosja i Chiny mogą podjąć próby uderzenia w sam fundament współczesnego ładu finansowego. Chodzi o możliwe wycofanie się obu tych państw z systemu SWIFT. Jak zwięźle wyjaśnił asystent prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow, Putin i Xi zgodzili się stworzyć „niezależną strukturę finansową dla operacji handlowych, na którą nie miałyby wpływu inne kraje”.

Źródła dyplomatyczne, nieoficjalne, potwierdziły, że struktura może zostać ogłoszona na wspólnym szczycie przed końcem 2022 roku.

To oszałamiająca zmiana gry na więcej niż jeden sposób. Była ona szeroko omawiana w poprzednich bilateralnych oraz podczas przygotowań do szczytów BRICS – skupiała się głównie na zwiększeniu udziału juana i rubli w rozliczeniach rosyjsko-chińskich, z pominięciem dolara amerykańskiego i otwarciu nowych opcji giełdowych dla rosyjskich i chińskich inwestorów.

Teraz doszliśmy do kryzysu. Katalizującym wydarzeniem był nie kto inny jak amerykańskie jastrzębie, które przedstawiły – finansowo nuklearny – pomysł wyrzucenia Rosji z SWIFT, sieci komunikacyjnej używanej przez ponad 11 000 banków w ponad 200 krajach, a także instytucje finansowe do szybkich transferów pieniężnych na całym świecie.

Odcięcie Rosji od SWIFT byłoby częścią nowego pakietu ostrych sankcji wobec Rosji, ale tym razem przy wsparciu potęgi chińskiej, system ten nie może zostać ot tak zignorowany. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf