sobota, 11 grudnia 2021

USA z powodzeniem unowocześniają swój arsenał atomowy

Amerykańska Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) Departamentu Energii USA ogłosiła w czwartek 9 grudnia, że „pomyślnie” zmodernizowała pierwszą grawitacyjną bombę atomową typu B61, dzięki któremu znacząco zwiększy potencjał odstraszania nuklearnego z powietrza w kraju, co ma szczególne znaczenie w obliczu groźby wojny z Rosją na Ukrainie i Chinami na Morzu Południowochińskim lub w Cieśninie Tajwańskiej.

Wartość programu NNSA w sumie osiągnęła wielkość 12 miliardów dolarów a jego celem była modyfikacja starzejących się termojądrowych bomb grawitacyjnych B61 na potrzeby współczesnego pola bitwy. Broń po raz pierwszy weszła do służby pod koniec lat 60. i wymagała modernizacji, aby była bardziej skuteczna i wydłużyła swoją żywotność o kolejne dwie dekady.

Pierwsza grawitacyjna bomba atomowa B61-12 toruje drogę dla około 480 bomb. NNSA spodziewa się, że produkcja na pełną skalę rozpocznie się w maju 2022 roku i potrwa do 2026 roku.

„Dzięki temu programowi dostarczamy Departamentowi Obrony system, który poprawia dokładność i zmniejsza wydajność bez zmiany cech wojskowych, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo, ochronę i niezawodność”

 

— stwierdziła Jill Hruby, podsekretarz Departamentu Energii i administrator NNSA. .

1 komentarz:

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf