czwartek, 18 grudnia 2014

Kto szpieguje Norwegów?

Norwegią wstrząsnął właśnie skandal szpiegowski. Okazuje się, że w pobliżu głównych obiektów rządowych znajdowały się urządzenia do podsłuchiwania i rejestrowania rozmów telefonicznych.
 
blogs.susu.org
 
Chociaż Norwegia pozornie wygląda na nieduże, położone na uboczu wielkiej polityki państwo, to jednak tylko pozory i ten skandynawski kraj odgrywa niezwykle ważną rolę we współczesnym koncercie mocarstw. Przede wszystkim Norwegia jest potęgą jeśli chodzi o wydobycie ropy i gazu. Leżące na dnie Morza Północnego złoża stanowią niezwykle cenne źródło energii, ale i bogactwa Norwegów. Z punktu widzenia wojskowości norweskie fiordy stanowią doskonałą bazę dla marynarki wojennej, ułatwiają też korzystanie z

Od pewnego czasu władze Norwegii badają sprawę operacji szpiegowskich przeprowadzanych przez obcą agencję wywiady. W budynkach w pobliżu obiektów rządowych w Oslo znaleziono kilka urządzeń podsłuchowych. Wszystko zaczęło się 12 grudnia kiedy to tamtejsza gazeta Aftenposten opublikowała rezultat dwumiesięcznych badań przeprowadzonych wspólnie z grupą specjalistą od technik podsłuchowych. Zespołowi udało się zlokalizować sieć wież, które miały przypominać anteny sieci komórkowych, ale w rzeczywistości zajmowały się przechwytywaniem prowadzonych w pobliżu rozmów.

Według gazety jest niemal pewne, że zainstalowano je celem monitoringu aktywności ważnych pracowników norweskiego rządu W poniedziałek głos zabrała NSM – tamtejsza służba bezpieczeństwa przyznała, że doniesienia gazety były najprawdopodobniej prawdziwe dodając, że najprawdopodobniej zostały one zainstalowane przez obce agencje wywiadu. Nie podano jednak kogo mogą podejrzewać.

2 komentarze:

  1. Nie słyszałem o tym wcześniej...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A więc zachęcam do regularnych odwiedzin, staram się informować o wielu faktach, na temat których mało które medium w Polsce w ogóle się zająknie.

      Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf