środa, 7 stycznia 2015

Wielkość insekta, ale czy porównywalna inteligencja? DARPA pracuje nad „mądrymi” dronami

Mechanizm działania miniaturowych, latających robotów jest już w zasadzie gotowy. Prototypowe urządzenia radzą sobie co raz lepiej i kwestią czasu pozostaje aż zostaną wykorzystane na polu walki. Póki co jednak DARPA ma jeden twardy orzech do zgryzienia – jaką inteligencję będą miały nowe drony? 
 
 


Najbardziej znane, przypominające samoloty drony sterowane są zdalnie przez pilota, który przebywając w specjalnej kabinie w centrum dowodzenia analizuje informacje z ogromnej ilości czujników i kamer a następnie podejmuje decyzję o wykonaniu danego manewru bądź przeprowadzeniu ataku. Tego typu maszyny latają na dość dużych wysokościach i nie muszą dokonywać drastycznych zwrotów podczas lotu.

Inaczej rzecz będzie się jednak miała w przypadku niewielkich, przypominających owady dronów, które poruszając się blisko powierzchni ziemi z prędkością 45 mil na godzinę (ok 72 km/h) bedą musiały reagować znacznie szybciej niż ich większe odpowiedniki. Do tego dochodzi to, że owadzie drony mają być wykorzystywane w misjach gdzie powierzchnia lotu będzie ograniczona: między drzewami, w pomieszczeniach itp. - to nie da wystarczająco dużo czasu na komunikację z operatorami i łączenie się z GPS, trzeba będzie reagować od razu.

Według DARPA najnowsze UAV będą zdolne błyskawicznie rozpoznawać przeszkody i z dużą prędkością reagować na potencjalne zagrożenie, do tego wyposażone zostaną w pamięć pozwalającą rozpoznać czy znajdowały się już w danym pomieszczeniu i w razie potrzeby wykorzystywać tą „wiedzę” do poruszania się. 
 
 3 komentarze:

 1. "Tego typu maszyny latają na dość dużych wysokościach i nie muszą dokonywać drastycznych zwrotów podczas lotu". Mogę się dowiedzieć jak wygląda DRASTYCZNY ZWROT? Może warto zastanowić się nad precyzyjnym tłumaczeniem, prawdopodobnie kopiowanych tekstów?
  Poza tym nic nie wynika z tego "artykułu"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Anonimowy, proszę o wybaczenie jeśli to sformułowanie wydało się nieprezycyjne, drastyczny zwrot ma oznaczać nagłą, radykalną zmianę kierunku lotu i nie brzmi to wg mnei niezrozumiale, choć być może "nasiąkłem" nieco anglojęzycznymi zwrotami czytając zbyt dużo wiadomości w tym języku.

   Będę się pilnować i dziękuję za zwrócenie uwagi!

   Usuń
 2. A jak będzie wyglądało zasilanie takich dronów? Na filmie widać że dron ma podłączony jakiś zwisający drucik, czy kabelek... to jest do sterowania czy do zasilania?

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf