czwartek, 8 stycznia 2015

Sekrety przeszłości: Co znajduje się pod głazami ze Stonehenge?

Wielkie głazy, które dawno temu ktoś transportował setki kilometrów tylko po to aby ułożyć je na środku równiny w specjalny krąg, który wciąż nie daje spokoju współczesnym badaczom. Okazuje się jednak, że obok wielkiego kamiennego kręgu stały także inne konstrukcje.

fot. wikipedia

Odkryto je niedawno stosując nową technologię podziemnego mappingu, która jeszcze kilka lat temu nie była dla archeologów dostępna. To właśnie Stonehenge jest jednym z miejsc gdzie jeszcze w XVII wieku narodziła się archeologia, gdyż to właśnie tam pierwsi pasjonaci historii prowadzili pierwsze wykopy. Wolfgang Neubauer, dyrektor Ludwig Boltzmann Institute przyznał, że po wielu stuleciach badań dopiero teraz jesteśmy w stanie dokonać dokładnego odtworzenia tego jak zmieniało się otoczenie Stohenge.

Wokół Stonehenge znajdowały się kurhany, ogromne doły i budowle. W sumie odkryto 17 nowych zabytków, z których większość sprawia wrażenie pozostałości dawnych świątyń, zauważono również, że w najbardziej aktywnym okresie neolitu w najbliższym otoczeniu kamieni powstało wiele niezbyt trwałych kolistych budowli.  „Stonehnege już nigdy nie będzie takie samo” - stwierdził Vince Gaffney lider projektu badawczego, który dokonał sensacyjnego odkrycia.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf