czwartek, 29 stycznia 2015

Światy równoległe - czy istnieją, czy przenikają się wzajemnie?

 Świat nauki zna wiele teorii, które w momencie ich opublikowania uznawano za szalone lub niedorzeczne. Wiele z nich z czasem zyskało uznanie i stały się fundamentami, na których opiera się współczesna wiedza o świecie. Czy to samo możemy powiedzieć o teoriach związanych ze światami równoległymi?
 
 
Czy duchy mogą być dowodem na przenikanie się światów?    
fot. wiki


Teorie głoszące istnienie światów równoległych znamy od lat, głoszą one, że wszystkie możliwe wersje historii i przyszłości są prawdziwe a każda z nich jest częścią równoległych światów, których ilość jest nieskończona. Chociaż została ona sformułowana wiele lat temu, przy obecnym stanie wiedzy i technologii nie jesteśmy w stanie w jakikolwiek sposób zweryfikować jej prawdziwości. Obserwacje możemy bowiem prowadzić jedynie w naszej rzeczywistości i tym samym wydarzenia, które ewentualnie mogłyby mieć miejsce w innych światach pozostają poza zasięgiem jakiejkolwiek naukowej weryfikacji.

"Koncepcja światów równoległych pojawiła się w mechanice kwantowej pod koniec lat 50. XX wieku, zgodnie z nią każdy wszechświat odgałęzia się na kilka kolejnych wraz z każdym kolejnym zdarzeniem, w ten sposób urzeczywistnione zostają wszystkie możliwości. W niektórych wszechświatach asteroida, która zabiła dinozaury minęła Ziemię, w innych to Portugalczycy skolonizowali Australię" - mówi Howard Wiseman, fizyk z Griffith University w Brisbane, jeden z twórców hipotezy o wielu przenikających się światach ("many interacting worlds" hypothesis - MIW). Wspólnie z kolegami zaproponował on by w celu weryfikacji istnienia wielu światów założyć, że istnieje uniwersalna siła pomiędzy podobnymi do siebie światami a tym samym na poziomie kwantowym nauka jest w stanie prowadzić ich obserwację.


Czy jeśli teoria okaże się prawdziwą, to czy będzie można mówić o przemieszczaniu się pomiędzy tymi światami? 
 
 

źródło: mnn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf