sobota, 17 stycznia 2015

Przypominamy: Dlaczego coraz trudniej być kobietą w Arabii Saudyjskiej?

  W Arabii Saudyjskiej, w świętym mieście muzułmanów Mekce, skazaną za morderstwo kobietę ciągnęto przez miasto a następnie trzema ciosami miecza pozbawiono jej głowy. Zanim umarła kobieta krzyczała, że jest niewinna, nie podano jej znieczulenia ani narkotyków (co zwykle się czyni), była w pełni przytomna gdy miecz uderzał w jej szyję. 

W kontekście tego szokującego wydarzenia przypominam dziś tekst sprzed 2 lat traktujący właśnie o ciężkim losie żyjących w Arabii kobiet.
 
Władze Arabii Saudyjskiej wykorzystują rozwój technologii do śledzenia i ograniczania wolności kobiet. Gdy Saudyjka przekroczy granicę kraju, jej mąż dostaje SMS od służby granicznej, która informuje go o tym fakcie. 
fot. familystuff.com
Arabia Saudyjska interpretuje islam w bardzo rygorystyczny sposób. Przez to jest to jedyny kraj, w którym kobiety do tej pory nie mogą prowadzić samochodu (!). Rygoryzm ten w dużej mierze odnosi się więc przede wszystkim do sytuacji kobiet, ich możliwości rozwoju zawodowego, edukacji, praw i pozycji w społeczeństwie. 
Saudyjka, gdy chce opuścić kraj musi na granicy przedstawić odpowiednie zezwolenie od swojego opiekuna, którym jest mąż, ojciec, syn lub brat. A najlepiej gdy to oni towarzyszą kobiecie w wyjeździe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf