wtorek, 18 września 2018

Tesla: aktualizacja oprogramowania "wyłączyła" autopilota


Jak często aktualizujemy oprogramowanie w naszych smartfonach, komputerach? A w samochodach? Tak nowoczesny "cud techniki" jak samochody Tesla bardzo często automatycznie dokonuja aktualizacji niezbędnego oprogramowania, wszystko po to by pojazd działał lepiej i pojawiało się mniej błędów. Co jednak, jeśli dana aktualizacja wyłączy działającą do tej pory świetnie funkcję?Wielu użytkowników Tesli przekonało się o tym całkiem niedawno, gdy ostatnia aktualizacja oprogramowania wyłączyła w samochodzie funkcję autopilota. Celem aktualizacji było zwiększenie możliwości samodzielnej jazdy samochodu, w tym lepszej reakcji między innymi na światła i znaki drogowe, jednak jak się finalnie okazało aktualizacja zamiast poprawić, jeszcze pogorszyła działanie autopilota (widać to na filmie poniżej) i w efekcie Tesla całkowicie wyłączyła funkcję samodzielnej jazdy. Niezadowolony klient twierdzi, że spędził blisko 1,5 godziny czekając na możliwość konstruktywnego porozmawiania z konsultantem a funkcja autopilota nadal nie działa jak trzeba. Powyższa historia dostarcza dwóch, bardzo ważnych informacji:
1. systemy autopilota wciąż są w samochodach zawodne i nie można na nich do końca polegać, 

2. aktualizacje bywają groźne - czasami bo wiem niepozorna aktualizacja może wyłączyć jedną z kluczowych dla samochodu funkcji, która to ujawni się dopiero w momencie kryzysu i sytuacji gdy będzie ona potrzebna. Co by się stało, gdyby dopiero po kilku dniach okazało się, że w samochodach aktualizacja wyłączyła lub zmieniła ABS? Jak zachowałyby się koncerny, gdyby nagle nafaszerowane elektroniką samochody zaczęły rozbijać się na drzewach w wyniku ich niedopatrzeń związanych z najnowszą aktualizacja software'u? 

1 komentarz:

  1. Tesla zalicza wpadkę za wpadką, ale kibicuję im jak mało komu. Wiadomo, że jako pierwsza firma nie ustrzegą się błędów.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf