Chińscy oligarchowie, którzy chcieli ominąć kontrole kapitału w Pekinie i zaporę zapobiegającą praniu pieniędzy, przemycali miliardy dolarów poza Chiny, korzystając z infrastruktury do prania pieniędzy w kasynie w Makau, to skłoniło Pekin do agresywnego rozprawienia się z tą popularną luką w zaporze ogniowej, z mieszanym sukcesem.
Mniej znane jest to, że wraz z eskalacją gry w kotka i myszkę w kontroli kapitału w ostatnich latach, tak samo dzieje się z chińską taktyką prania pieniędzy, a teraz, według Caixina, obywatele Chin piorą aż 153 miliardy dolarów rocznie przy pomocy gier hazardowych online i tym podobnych. Korzystają z kryptowalut takich jak tether, o której od dawna mówi się, że jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost bitcoinów.
Obok kryptowalut na celowniku chińskich władz znalazły się także karty płatnicze i płatności mobilne. Zakrojona na narodową skalę operacja ma na celu rozprawienie się z nielegalnymi transakcjami i sprzedażą kart bankowych w celu zwalczania oszustw telekomunikacyjnych i transgranicznego hazardu online. Kampania ma na celu odcięcie powiązań między kartami SIM do telefonów komórkowych i kartami bankowymi oraz użytkownikami, którzy nie są zarejestrowanymi posiadaczami kart. Obejmuje również konta płatności online, takie jak WeChat Pay firmy Tencent i Alipay firmy Alibaba.
W transgranicznym łańcuchu gier hazardowych online płatności mobilne odgrywają coraz ważniejszą rolę. Będąc liderem w dziedzinie płatności mobilnych, Chiny agresywnie promują płatności za pomocą skanów kodów QR z telefonów komórkowych, które są rodzajem kodów kreskowych. W Chinach nawet uliczny sprzedawca żywności posiada unikalny kod QR do otrzymywania płatności mobilnych. Wygoda związana z płatnościami mobilnymi przyciągnęła również przestępcze grupy hazardowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się swoimi uwagami