czwartek, 10 grudnia 2020

Nowa wojna domowa na francuskim terytorium u brzegów Australii

Na Nowej Kaledonii, francuskiej wyspie leżącej na wschód od Australii trwa właśnie konflikt na podłożu etnicznym. gdzie starcia etniczne są przeciwieństwem białych przeciw Kanakom.
Od kilku dni Nowa Kaledonia jest ofiarą bardzo poważnej przemocy, do tego stopnia, że niektórzy mówią o quasi-rasowej wojnie Na tym francuskim terytorium biali i Kanakowie walczą od kilku dni po sprzedaży fabryki niklu, co stało się pretekstem do buntu Kanaków

Biali, którzy stanowią połowę populacji wyspy kontrolują większą część gospodarki, Kanakowie i ich ruch socjalistyczny zaatakowali kilka białych, splądrowali sklepy i ustawili blokady drogowe. W odpowiedzi biali wyszli na ulice z bronią, by egzekwować prawo. W stolicy Nowej Kaledonii, mieście Nouméa doszło do strzelanin i starć między obiemu grupami, konflikt staje się coraz poważniejszy. 

W latach siedemdziesiątych aż do dziewięćdziesiątych konflikt w Kaledonii konflikt narastał co raz bardziej, przekształcając go w niemal wojnę domową, w której zginęło ponad sto osób i zakończyła go dopiero interwencja sił specjalnych. Nie jest wykluczone, że przed nami nowy cykl przemocy. 

Kanakowie są blisko związani przede wszystkim z marksistowską partią wspieraną przez Chiny, które dążą do referendum niepodległościowego, które ostatecznie podda wyspę wpływom Pekinu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf