wtorek, 26 października 2021

Tajwan jak Krym? Nowy scenariusz aneksji wyspy przez ChinyPotencjalne przejęcie Tajwanu przez Chiny jest „jedną z głównych kwestii” zajmujących nowe Centrum Misji w Chinach, powiedział w niedzielę wicedyrektor CIA David Cohen.

W marcu ówczesny dowódca INDOPACOM admirał Philip Davidson powiedział Senackiej Komisji Sił Zbrojnych, że chińskie zagrożenie dla Tajwanu może „zamanifestować się… w ciągu najbliższych sześciu lat”. Davidson od tego czasu opuścił dowództwo, ale inni wyżsi urzędnicy wojskowi od tego czasu powtórzyli tę ocenę takim mediom jak choćby portal Defense One.

Cohen, który pojawił się praktycznie na konferencji Cipher Brief, odmówił skomentowania konkretnie sześcioletniej liczby Davidsona, ale powiedział, że Tajwan pojawił się „jako jeden z najważniejszych problemów w naszym rodzaju analizy, próbując dokładnie zrozumieć, w jaki sposób [ Chiński przywódca] Xi Jinping myśli o Tajwanie, jak myśli o tym w odniesieniu do [20. Kongresu Komunistycznej Partii Chin], który zbliża się [w 2022], rozszerzony w odniesieniu do względnej siły chińskiej i amerykańskiej armii”.

Nowe centrum koncentruje się na dostarczaniu społeczności politycznej „wskaźników”, które ujawniają chińskie intencje wojskowe związane z Tajwanem i inne czynniki, które mogą kierować myśleniem Xi na ten temat, powiedział Cohen, aby „społeczność polityczna mogła dowiedzieć się, jakie dźwignie chcą ciągnij tutaj."

„Tajwan będzie testem” determinacji i wiarygodności USA, powiedział Norman Roule, były kierownik ds. Wywiadu Narodowego dla Iranu w Biurze Dyrektora Wywiadu Narodowego.

Mark Kelton, były zastępca dyrektora CIA, powiedział, że chińska gra dla Tajwanu prawdopodobnie będzie przypominać hybrydową i niejawną taktykę wojenną, którą Rosja zastosowała w ramach nielegalnej aneksji Krymu i ataku na Ukrainę w 2014 roku, rodzaj pełzającego przejęcia mające miejsce na początku poza parametrami regularnej wojny, w przeciwieństwie do dużego i oczywistego ataku militarnego, który mógłby wywołać skoordynowaną wielonarodową reakcję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf