poniedziałek, 27 maja 2013

Odkryto bakterię, która potrafi przetrwać nawet na Marsie!

Niedawne odkrycie dokonane na Ellesmere Island w kanadyjskiej części Arktyki, daje wysokie prawdopodobieństwo na to, że bakterie mogą rozwijać się nawet na powierzchni Marsa. Odkryta bakteria jest w stanie rozwijać się w temperaturze zaledwie pięciu stopni Celsjusza (która jest najniższą kiedykolwiek odnotowaną dla wzrostu bakterii). Czy odkrycie dostarczy nam wskazówek na temat warunków koniecznych do życia na powierzchni Marsa?

fot. redorbit.com
Odkryta właśnie bakteria Planococcus halocryophilus OR1 rzuca nowe fakty na warunki konieczne dla rozwoju żywych organizmów. "Bakteria żyje w bardzo słonej wodzie. Znaleziono ją w wiecznej zmarzlinie na Ellesmere Island" powiedział Lyle Whyte, profesor mikrobiologii środowiska na Uniwersytecie McGill oraz kierownik zespołu badawczego. 

Solanka dostosowuje temperaturę wody do otoczenia, tworząc możliwe, jednak bardzo trudne warunki do zamieszkania. Unikatowy organizm jest zdolny do pozostawania aktywnym (m.in. w zakresie oddychania) nawet w temperaturze -25 ° C (-13 ° F). Zespół zbadał sekwencję genomu bakterii i stwierdził, że dostosowuje się do bardzo zimnych warunków dzięki kluczowym zmianom w strukturze komórkowej. Zmiany te obejmują zmiany w błonach, które otaczają bakterie i chronią je przed wrogim środowiskiem.

Możemy nauczyć się od tego mikroba sporo, także jeżeli chodzi o prognozowanie co do występowania podobnych form życia w innych częściach układu słonecznego. Warto przypomnieć, że podobny mikroorganizm został odkryty w ekstremalnych warunkach Antarktydy przez zespół badaczy z Uniwersytetu Maryland. Zespół ten stwierdził, że obecność lodu i wody na księżycach Jowisza może uczynić je idealnym miejscem dla takich mikrobów.

Czy Waszym zdaniem odkrycie pozwoli nam lepiej poznać możliwości kolonizowania innych planet? I czy tego typu bakterie mogą występować także na innych ciałach niebieskich we wszechświecie?



Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.

12 komentarzy:

  1. To lepiej wysłać te bakterie na Marsa niż ludzi;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może jest w tym odrobina prawdy;) być może lepiej zacząć kolonizację Marsa od tworzenia struktur bakterii na jego powierzchni i z czasem przechodzić do coraz bardziej rozwiniętych form świata zwierząt i roślin.

      Usuń
    2. też zastanawiam się dlaczego od razu wysyłają tam ludzi

      Usuń
  2. Jeśli chodzi o pytanie w tekście: to jak najbardziej wierzę, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Na pewno coś gdzieś jest i nas obserwuje od dawna...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam tekst:

      http://www.nauka.gildia.pl/publicystyka/nad_glowami/zycie_w_kosmosie

      Usuń
  3. Tą poprzednią znaleźli podobno w marcu. Z tego co pamiętam, to nie była tak odporna na zimno.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, odkrycia dokonano w marcu. Odkryta jednak na Antarktydzie bakteria nie funkcjonowała aż w takich niskich temperaturach jak ta z Arktyki.

      Usuń
  4. Przeogromna wiara ateistów w powstawanie życia z materii nieożywionej staje się doprawdy śmieszna. Współczesne zabobony wynikają z prostego nieuctwa, a fanatyzm obala wszelkie zasady metodologii naukowej i logiki, a nawet codziennej praktyki. Jeden z największych uczonych XIX w., L. Pasteur udowodnił w sposób doświadczalny, że życie pochodzi z życia. Ale wygląda na to, że wyznawcy nie jadają zimą własnej roboty powideł. A jeśli jadają, to bez chwili refleksji, czym jest pasteryzacja... Ci ludzie uważają, że wszystko powstaje samo! Tylko musi mieć czas. I wtedy się samoorganizuje. I nie obchodzi ich odwrotna obserwacja, że raczej dochodzi do erozji i dąży do entropii. Po co wydawać pieniądze na obowiązek szkolny, skoro wystarczy kurs wróżbiarstwa, lub astrologii. Ehhh!
    Xall

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe spojrzenie na temat, jako katolik muszę się z Panem zgodzić.

      Usuń
    2. Dziękuję za interesujący głos w dyskusji. Dlaczego Pana zdaniem tego typu teorie nie są w nauce szczegółowo analizowane i upowszechniane?

      Usuń
    3. Życie pochodzi z życia powiadasz.... a skąd sie wzięło to pierwsze życie? Pewnie nie będziesz potrafił na to odpowiedzieć... Katolicy...

      Usuń
  5. Al-CIA-duh
    http://zaprawda.wordpress.com/2013/05/28/al-cia-duh/

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf