poniedziałek, 6 stycznia 2020

Pierwszy cyborg - nieuleczalnie chory naukowiec poddał się operacjom

Dr Peter Bowman Scott-Morgan jest angielsko-amerykańskim naukowcem cierpiącym na stwardnienie zanikowe boczne (ALS).Choroba popchnęła Scotta-Morgana do odważnego podejścia, aby temu przeciwdziałać i stać się, jego słowami, „pierwszym na świecie pełnym cyborgiem”.W październiku robot wprowadził na Twittera, aby poinformować, że przechodzi cztery procedury medyczne mające na celu poprawę jakości i długości życia. Twierdzi, że jest teraz Peterem 2.0. Lekarze wprowadzili rurkę do karmienia bezpośrednio do żołądka, cewnik bezpośrednio do pęcherza i torbę do kolostomii do okrężnicy

Przeszedł także laryngektomię, zabieg, w którym lekarze chirurgicznie usuwają krtań, część ciała łączącą usta i nos z płucami. Bez krtani nie może już mówić swoim naturalnym głosem, ale nie ryzykuje również przypadkowego nagromadzenia się śliny w płucach. Teraz oddycha respiratorem.

„Tylko w domu od 24 dni na intensywnej terapii. Wszystkie procedury medyczne są teraz zakończone i ogromny sukces. Mój miniwentylator, dzięki któremu oddycham, jest o wiele cichszy niż Dartha Vadera. Cała mowa jest syntetyczna, ale w końcu znów brzmię jak ja. Przed nami długa droga badawcza, ale jesteśmy w świetnym nastroju" - napisał w tweecie Scott-Morgan .

Scott-Morgan zdiagnozowano ALS w 2017 roku, a on zaangażował się w wykorzystywaniu swojej wiedzy specjalistycznej, aby złagodzić objawy chorób. Na swojej stronie internetowej twierdzi, że jest to „eksperyment jego życia” i że zamierza wykorzystać swoje know-how nie tylko do przetrwania, ale także do życia z tą skrajną niepełnosprawnością. Ma również nadzieję, że jego praca może pomóc innym osobom, które obecnie żyją w skrajnej niepełnosprawności. Ponad 220 000 ludzi na całym świecie żyje z ALS.
Wprowadzi również znaczące ulepszenia swojego fotela, aby ułatwić mu sprawne poruszanie się po domu i wykona laserową operację oka, aby lepiej czytać i kontrolować ekran komputera oczami. Z czasem jego oczy będą jedynym mięśniem, który będzie w stanie kontrolować.

Dr Scott-Morgan mieszka w angielskim hrabstwie Devon ze swoim mężem Franciszkiem. Dokument opisujący jego drogę do zostania „cyborgiem” ukaże się na początku przyszłego roku.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf