wtorek, 11 lutego 2020

ONZ zostało zaatakowane


Jeden z najbardziej wrażliwych systemów komputerowych Organizacji Narodów Zjednoczonych był celem wysoce wyrafinowanej operacji cyberszpiegowskiej, która, jak wynika z ujawnionego badania, wydaje się sponsorowana przez państwo. Badanie wyciekło do mediów pod koniec stycznia i zostało zgłoszone przez Associated Press.


Według raportu Associated Press hakerzy wykorzystali adresy IP w Rumunii, aby przeprowadzić skrupulatnie zorganizowaną infiltrację dziesiątek serwerów komputerowych ONZ. Zagrożone serwery obejmowały serwery używane przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), które gromadzi wrażliwe dane osobowe dotyczące łamania praw człowieka przez rządy na całym świecie. OHCHR był w ostatnich latach regularnie przedmiotem ataków słownych ze strony autorytarnych rządów na całym świecie.

Według raportu, tożsamość hakerów pozostaje niejasna. Agencja prasowa przekazała wiadomość e-mail, którą otrzymała od rzecznika Organizacji Narodów Zjednoczonych Ruperta Colville'a, która twierdziła, że ​​hakerzy przeniknęli do systemu OHCHR, ale „nie zaszli bardzo daleko, ponieważ nic poufnego nie zostało naruszone”.

Ale powyższe stwierdzenie wydaje się zaprzeczać wyciekom z badania, które sugeruje, że cyberszpiegostwo przeciwko Organizacji Narodów Zjednoczonych doprowadziło do kompromisu w zakresie „podstawowych elementów infrastruktury”, które „uznano za poważne”. Wśród kont, które zostały przejęte przez hakerów, były konta niektórych administratorów domen, którzy mają dostęp do dużych segmentów sieci komputerowych Narodów Zjednoczonych. Associated Press rozmawiało z anonimowym urzędnikiem ONZ, który stwierdził, że atak był „wyrafinowany”, a systemy komputerowe organizacji zostały „wzmocnione” w miesiącach następujących po incydencie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf