wtorek, 29 grudnia 2015

"Bioniczne oko" już wkrótce zastąpi niewidomym niesprawny zmysł wzroku

Rewolucyjna technologia pozwoli już wkrótce zastąpić niesprawne oczy tworząc zupełnie nowy sposób widzenia. Dzięki niej, niewidomi odzyskają zmysł wzroku.

fot. Che /Wikipedia CC


Przyszłość to transhumanizm. Wbrew pozorom postęp technologiczny nie dokonuje się wcale jako efekt uboczny nowego wyścigu zbrojeń czy zachcianek miliarderów chcących przedłużyć swoje życie i zwiększyć możliwości swojego ciała, lecz jako owoc rozbudowanego systemu ubezpieczeń zdrowotnych i zapotrzebowania na wszelkiej maści protezy i metody ułatwiania życia osobom niepełnosprawnym. Tak jest też w przypadku nowych "bionicznych oczu", które pozwalają niewidomym widzieć. 

Już w przyszłym roku niewidomy z Australii będzie pierwszą osobą, która otrzyma nowe "oczy". Cudzysłów jest tutaj jak najbardziej wskazany, gdyż cały proces "widzenia" odbywać się ma poza istniejącym systemem widzenia, nie są potrzebne nawet gałki oczne, gdyż "bioniczne oczy" działać będą na zasadzie kamer ulokowanych na noszonych przez pacjenta okularach, obraz z kamer będzie zaś wysyłany bezpośrednio do mózgu. 

Rejestrowane obrazy będą wysyłane do mikroprocesora, który następnie przetworzy go na sygnał rejestrowalny dla mózgu i za pomocą odpowiednich przewodów wyśle go bezpośrednio do ośrodka wzroku. Podłączone urządzenie będzie posiadało 43 elektrody, które będą się kontaktować bezpośrednio z mózgiem i obszarami odpowiedzialnymi za widzenie - w chwili obecnej technologia przewiduje utworzenie obrazu o rozdzielczości 500 pikseli (ludzkie oko widzi obraz o jakości od 1 do 2 milionów pikseli), być może nie będzie to obraz najwyższej jakości, jednakże daje szansę na dostrzeganie większych przedmiotów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już wkrótce pierwsi pacjenci obudzą się widząc uproszczony świat "przypominający telewizję z lat 20. XX wieku", mimo wszystko jednak, będą widzieć. 

źródło: NewScientist

2 komentarze:

 1. Odpowiednikiem rozdzielczości ludzkiego oka jest 575 milionów pikseli a nie 2!
  https://www.quora.com/What-is-the-resolution-of-the-human-eye-in-megapixels

  A co do postępu technologicznego to najbardziej zaawansowana technologicznie proteza ręki powstała w ośrodku wojskowym USA, po 2 na najbardziej nowoczesne protezy mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi więc oni oraz wojsko są motorem napędowym tego rozwoju (jako klienci i inwestorzy/fundatorzy). Najbardziej tanie protezy są mechaniczne prawie jakieś XVIII/XIX wieczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze wiedzieć, bardzo dziękuję za sprostowanie!

   Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf