czwartek, 29 kwietnia 2021

Niemcy- nadzór nad "spiskami" przeciwko lockdownNiemiecka agencja wywiadowcza poinformowała w środę, że rozpoczęła monitorowanie grup związanych z teoriami spiskowymi dotyczącymi COVID-19, które „kwestionują legalność państwa”. 


To właśnie w Niemczech działa jeden z najbardziej głośnych ruchów przeciwko lockdown na zachodzie, a publiczne wiece przeciwko środkom blokowaniu gospodarki odbywają się prawie co tydzień w całym kraju. Te wiece przyciągają osobliwą mieszankę uczestników, którzy pochodzą z różnych środowisk, w tym zwolenników przeciwdziałania szczepieniom, różnych teoretyków spiskowych oraz zwolenników zarówno skrajnie lewicowych, jak i skrajnie prawicowych partii.

W ostatnich miesiącach demonstracje przeciwko środkom blokującym przybierały charakter brutalny , ponieważ członkowie bojujących się skrajnie prawicowych grup zaczęli masowo uczestniczyć w nich. Należą do nich członkowie największej niemieckiej skrajnie prawicowej partii Alternative für Deutschland (AfD), a także antysemicki ruch Reichsbürger i zwolennicy Selbstverwalter - niemieckiej wersji ruchu amerykańskich suwerennych obywateli. Niektóre z tych grup skupiają się wokół nowego jądra działaczy antyrządowych, którzy określają siebie jako członków ruchu Querdenker.

Termin Querdenker oznacza „myślicieli pobocznych”. Reprezentuje to, co niemiecka krajowa agencja szpiegowska, Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) określa jako „nową kategorię” antyrządowej bojowości. Jego zwolennicy nie są zwolennikami ani skrajnie lewicowej, skrajnie prawicowej, ani motywowanej religijnie wojowniczości. Ponad 90 procent zwolenników Querdenkera ma ponad 30 lat, a ich średni wiek wynosi prawie 50 lat. Ponad dwie trzecie określa się jako klasa średnia i głosuje na skrajnie lewicowe i skrajnie prawicowe partie w równej liczbie. Inni w ogóle nie głosują. Jednak według badań socjologicznych wśród wyznawców Querdenkera dominuje ksenofobia i negatywne poglądy muzułmanów.

To pierwszy raz, kiedy krajowa agencja wywiadowcza Niemiec formalnie wskazała grupę, która jest powiązana z działaniami przeciw zamknięciom, jako cel dochodzenia w sprawie bezpieczeństwa narodowego. Tymczasem przywódcy Querdenker obiecali, że w nadchodzących tygodniach będą kontynuować działania przeciwdziałające blokadom w całych Niemczech.

1 komentarz:

  1. Kiedyś słowo "prawy" miało jeszcze jedno znaczenie, które zanikło wobec szeroko rozlanej nieprawości. Stąd pewnie określenie "skrajnie prawicowy". W domyśle oszołom, który chce być prawy, honorowy, jest za własnością tradycją... No szur jakiś

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf