środa, 13 maja 2015

Rosja i Chiny podpisują umowę o cyberbezpieczeństwie

Stosunki między Rosją a Zachodem dawno już nie były tak złe, korzystają więc na tym Chińczycy, którzy przy okazji wizyty z okazji Dnia Zwycięstwa podpisali w Moskwie aż 32 dwustronne porozumienia. Wśród nich znalazło się także to dotyczące cyberbezpieczeństwa. 

Xi Jinping


Chiński przywódca Xi Jinping podczas moskiewskich obchodów zasiadał tuż obok Władymira Putina, co miało tylko podkreślic wzajemną przyjaźń i bliską współpracę obu państw. Zawarcie przez nich porozumienia w sprawach bezpieczeństwa informacyjnego jest równie symboliczne - może bowiem stanowić próbę zmienienia układu sił także w cyberprzestrzeni.

Rosja i Chiny zgodziły się nie tylko aby wzajemnie się nie atakować, ale też zadeklarowały wymianę informacji między poszczególnymi agencjami a nawet dzielić się technologią, która zapewni bezpieczeństwo informacji.

Zapowiedziano także wymianę informacji na temat wrogich technologii, która może "destabilizować wewnętrzną atmosferę polityczną i społeczno-ekonomiczną" a także "zakłócać porządek publiczny" i "wkraczać w wewnętrzne stosunki państwowe".

Również w tym tygodniu Chiny podjęły kroki w celu zapewnienia sobie "suwerreności w cyberprzestrzenii". Wśród planowanych działań ma być między innymi zmiana prawa międzynarodowego, które skuteczniej będzie ścigać ataki na sieci czy kradzieże dokonane za pośrednictwem internetu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf