czwartek, 21 kwietnia 2016

TTIP - kolejne niebezpieczne porozumienie, o którym media milczą

Czy słyszeliście Państwo o porozumieniu TTIP? Nie? A szkoda, bo mowa o jednym z najważniejszych traktatów w historii świata, porozumieniu, które z pewnością odbije się na nas samych.


TTIP to skrót od Transatlantic Trade and Investment Partnership. Jest to umowa między Stanami Zjednoczonymi a jednym z ciał Unii Europejskiej – Komisją
Europejską, której celem jest utworzenie strefy wolnego handlu między Europą a Ameryką Północną.

Dla wielu zwolenników liberalizacji gospodarki powyższy pomysł brzmi zapewne zachęcająco, w końcu porozumienie zakładałoby między innymi likwidację większości ceł a także uwolnienie rynków, m.in. energetycznego. Problem w tym, że nie jesteśmy pewni czy właśnie to będzie stanowiło istotę TTIP, jego szczegóły są bowiem objęte klauzulą tajności, które uzgadniane są ponad głowami obywateli.


Z tego co wiemy obecnie TTIP powołałoby do życia nowe, ponadpaństwowe instytucje arbitrażowe, których orzeczenia miałyby charakter wiążący dla państw-sygnatariuszy, nawet jeśli działoby się to wbrew jego interesom.Ponadto istnieje ryzyko, że w ten sposób otwarte by zostały drzwi dla GMO, które w USA nie musi być specjalnie oznaczane, bądź też do jeszcze większej kontroli sektora finansowego nad gospodarkami poszczególnych państw, zwłaszcza Europy.

Czy tym razem, podobnie jak w przypadku ludzie wyjdą na ulice by zaprotestować? Na to się tym razem nie zanosi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf