wtorek, 31 maja 2016

Kim są Jazydzi i dlaczego ISIS na nich poluje?

Jazydzi są obecnie najbardziej zagrożoną mniejszością religijną w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Osób tego wyznania jest zaledwie kilkadziesiąt tysięcy i choć liczba ta wydaje się duża, to jednak właśnie oni są głównym celem morderstw dokonywanych przez radykalnych islamistów. 
Dlaczego to właśnie Jazydzi są prześladowani?

Tradycja religijna jazydów sięga ponad 2500 lat wstecz. Oznacza to, że religia ta daleko wyprzedza Mahometa stąd nacisk na tą grupę aby wyrzekła się "diabła", w którego wierzy. Kolejna kwestia, która przyciąga muzułmańskich ekstremistów to wygląd. Kobiety o pięknych błękitnych oczach, często bujnych blond włosach i lekko śniadawej cerze mocno odznaczają się wśród mieszkańców Iraku. Skąd taki wygląd? Małżeństwa jazydów zawierane przez wieki były w lokalnej społeczności a to pozwoliło na zachowanie cech i rysów ich przodków, Ariów. 

Przez wieki ta grupa etniczna przetrwała wiele ludobójstw. Niektóre źródła podają że było ich aż 72! Najczęściej padali oni ofiarą pogromów ze strony muzułmanów, zwłaszcza Turcji z okresu Ottomańskiego. Najlepszym odzwierciedleniem różnic pomiędzy religią islamu a jazydów jest kult boga. Wiara jazydów ma charakter starożytny i nawiązuje do gnostycyzmu, który powstał pomiędzy I a II wiekiem naszej Ery. Łączy on wierzenia chrześcijańskie z grecko-egipskim hermetyzmem. Dla ekstremistów taka wiara jest nie do przyjęcia. Co więcej anioł Malek Taus jest traktowany jako obraz diabła i szatana, stąd najczęstszymi określeniami Jazydów jest "pasterze diabła".

Jazydzi mieszkają na terenie Iraku od wieków i to właśnie tam najczęściej są obiektem ataków. Kobiety zazwyczaj porywane są w charakterze niewolnic, których główną rolą jest danie potomka o idealnych rysach twarzy. Wspomnieć należy, że kobiety które były porywane, bardzo często popełniały samobójstwa. Katolickie źródła podają, że wolały one umrzeć niż stać się seksualnymi niewolnicami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf