środa, 22 czerwca 2016

Czy Kaliforni grozi zagłada?


Kalifornia stanęła ponownie w obliczu wielkiego zagrożenia. Grupa badaczy ostrzega przed jedną z największych możliwych katastrof w dziejach tego stanu. Badania potwierdzają ruchy w uskoku San Andreas. 


San Andreas to nazwa uskoku transformacyjnego przebiegającego przez zachodnią i południową Kalifornię. Przez długi czas sejsmolodzy uważali, że ten system rozłamów skorupy ziemskiej jest spokojny i nie stanowi żadnego zagrożenia. Obecnie sytuacja się zmieniła. Najnowsze badania potwierdzają niewielkie ruchy w tym obszarze. Większe ruchy, mogą spowodować katastrofalne skutki, ponieważ duże miasta takie jak San Francisco czy Los Angeles znajdują się w jego obrębie. Z dotychczasowych badań wynika, że jedno z największych trzęsień ziemi związanych z tym uskokiem miało miejsce w 1916 roku. Inne wielkie trzęsienie zarejestrowane w tym regionie miało miejsce w 1857 roku, kiedy to uległo zniszczeniu obszar rozciągający się na ponad 290 kilometrów. Siła trzęsienia wynosiła wtedy według szacowanych danych ponad 7 w skali Richtera.

Naukowcy nie są w stanie określić kiedy może nastąpić trzęsienie Ziemi. Są jednak zdania, że nowa technologie będą w stanie przybliżyć nam siłę z jaką mogłoby dojść do trzęsienia. Na filmie poniżej można zobaczyć symulacje pokazującą poszczególne etapy trzęsienia w regionie San Andreas. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf