czwartek, 9 czerwca 2016

Czy USA czeka kolejny kryzys finansowy?

Stany Zjednoczone są zadłużone. O tym wie każdy, kto przegląda codzienne wiadomości. Niewiele osób jednak wie, że niebawem może dojść w tym kraju do kolejnego kryzysu ekonomicznego. Porównywalnego do tego z 2007 roku. Ekonomiści potwierdzają, że ryzyko kryzysu zwiększa się z dnia na dzień.


Dlaczego kryzys w USA miałby w ogóle interesować Polaków? 
Kryzys ekonomiczny w 2007 roku dotknął Polskę. Nie był on jednak tak mocno odczuwalny jak w innych gospodarkach innych krajów.  Zaczynając od najbardziej prozaicznych kwestii. Warto mieć na uwadze, że pierwsze konsekwencje ewentualnego kryzysu będą odczuwalne dla klientów banków. W przypadku dużego krachu na giełdach można być pewnym, że instytucje finansowe niechętnie będą udzielać kredytów. Co więcej zwiększać się będzie nacisk na wierzycieli w postaci rosnących stóp procentowych lub wyższych kwot obsługi kredytów (prowizje od sprzedaży kredytów itp.). 

Jaki wpływ miał kryzys na Polskę po 2007 roku? 
Obniżyła się moc aktywności gospodarczej w Polsce, przy znacznym spadku mocy produkcyjnej. Trwająca recesja w strefie euro spowodowała zachwianie perspektyw polskiej gospodarki, czego konsekwencją było spadek aktywności inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw. Spadek wartości złotówki w połowie 2008 roku doprowadził do wzrostu wartości zadłużenia w obcej walucie, co dla przedsiębiorstw było stratą z tytułu zawartych wcześniej transakcji opcyjnych. Odzwierciedleniem tego trendu był znaczny spadek wyników sektora finansowego przedsiębiorstw. Pogłębiająca się recesja w strefie euro, największego partnera handlowego Polski spowodowała zmniejszenie popytu na polskie produkty. Dlatego w tym okresie zanotowano spadek eksportu. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf