piątek, 30 października 2020

Banki centralne znów kupują złoto - są też jednak tacy, którzy sprzedają

Interesujące dane przynosi najnowszy raport World Gold Council na temat obrotów rezerwami złota przez banki centralne w ostatnim kwartale. Pomimo kwartalnej sprzedaży netto, sześć banków centralnych zwiększyło swoje rezerwy w III kwartale o tonę lub więcej, chociaż całkowite zakupy brutto wyniosły skromne 33 t, głównie z powodu ciągłych trudności gospodarczych wywołanych przez COVID-19. To już wcześniej zajęło banki centralne i rządy na całym świecie, które zostały zmuszone do znalezienia płynności denominowanej w USD. Rzeczywiście, jak zauważa WGC, „niepewność została zwiększona przez pandemię, motywując wielu inwestorów - w tym banki centralne - do poszukiwania aktywów, które zdywersyfikują i ochronią wartość ich portfeli w czasach kryzysu”. Banki centralne szczególnie mocno ucierpiały z powodu niskich i ujemnych stóp procentowych obligacji skarbowych, które dla wielu stanowią największą część aktywów rezerwowych. Zjednoczone Emiraty Arabskie (7,4 t), Indie (6,8 t), Katar (6,2 t), Republika Kirgiska (5 t), Kazachstan (4,9 t) i Kambodża (1 t) były znaczącymi i znanymi nabywcami w tym kwartale.Na tym tle ciekawie wygląda zachowanie dwóch państw, które w tym okresie zdecydowały się... sprzedawać. . Zgłoszona sprzedaż brutto wzrosła w III kwartale do 78,9 tony, przy czym wzrost ten można przypisać głównie dwóm bankom centralnym: Turcji i Uzbekistanowi.

Turcja, która przechodzi bezprecedensowy kryzys na rachunku obrotów bieżących i kapitałowych, który wyczerpał rezerwy banku centralnego prawie do zera w związku z rozpadem liry tureckiej, zmniejszyła rezerwy złota o 22,3 tony w ciągu kwartału, co jest pierwszym kwartalnym spadkiem od IV kwartału 2018 r. na dobrej drodze do stania się kolejną Wenezuelą - krajem, który likwiduje swoje złoto, aby nie wyłączać światła. Jak pokazuje poniższy wykres z Goldman, podczas gdy Turcja nie zaangażowała się jeszcze w pełną likwidację, może to zrobić raczej wcześniej niż później, gdy jej rezerwy walutowe (z wyłączeniem swapów) zawsze spadają.

 Oficjalne zasoby złota w Turcji wynoszą obecnie 561 ton i 47% całkowitych rezerw. W sierpniu Hasan Yucel, szef Tureckiego Stowarzyszenia Górników Złota, wskazał, że w tym roku oczekuje się wzrostu krajowej produkcji złota o 44%. Stwierdził też, że od 2017 roku jedynym odbiorcą całej krajowej produkcji jest bank centralny i prawdopodobnie będzie to kontynuowane w tym roku.

Uzbekistan zmniejszył swoje rezerwy złota o 34,9 tony w trzecim kwartale, podnosząc sprzedaż netto od początku roku do 28,6 tony. Pomimo znacznej sprzedaży w III kwartale, rezerwy złota w wysokości 307 ton nadal stanowią 56% ogółu rezerw. Kraj ten odnotował w tym roku wzrost eksportu złota, ponieważ zamierza wykorzystać swoje rezerwy złota, wykorzystując wyższe ceny do walki z ekonomicznymi skutkami pandemii. 

Innymi znaczącymi, ale znacznie mniejszymi sprzedawcami w tym kwartale były: Tadżykistan (9,2 t), Filipiny (7,8 t), Mongolia (2,4 t) i Rosja (1,2 t).
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf