czwartek, 23 września 2021

Amerykańscy rolnicy przeciw monopolom

Krajowy Związek Rolników, druga co do wielkości grupa rolników w USA, poinformowała w środę, że rozpoczyna kampanię mającą na celu ujawnienie negatywnych skutków konsolidacji w branży rolniczej w gospodarstwach rodzinnych i miasteczkach wiejskich.

Kampania, która, jak twierdzi, obejmie public relations i lobbing, jest częścią wysiłków mających na celu zmuszenie Waszyngtonu do rozprawienia się z monopolistycznymi zachowaniami w branży, ponieważ prawodawcy proponują przepisy wprowadzające większą przejrzystość cen i rynku na wysoce skonsolidowane rynki rolne.

Firmy mięsne stanęły w obliczu kontroli pod kątem ich siły rynkowej, która według krytyków pozwoliła im kupować po niskich cenach od dostawców z małych gospodarstw rolnych, którzy mają niewiele innych opcji sprzedaży, a następnie osiągania dużych zysków na rynku detalicznym.

Departament Sprawiedliwości prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomego ustalania cen przez duże firmy mięsne, takie jak Koch Foods i Pilgrim’s Pride, co doprowadziło do kilku aktów oskarżenia.

Prezes NFU Rob Larew wyraził optymizm, że administracja Bidena podejmie działania.

W wydarzeniu wzięli udział republikański senator z Montany Jon Tester i prokurator generalny Demokratycznej Minnesoty Keith Ellison.

W swoim lipcowym zarządzeniu wykonawczym w sprawie konkurencji prezydent Joe Biden polecił Departamentowi Rolnictwa USA lepsze egzekwowanie ustawy Packers and Stockyards Act, stuletniego prawa regulującego konkurencję w branży mięsnej.

Biały Dom również przypisał ostatnio wyższe ceny mięsa „brakowi konkurencji”.

North American Meat Institute, który reprezentuje pakowaczy, którzy kontrolują 95 procent przetwórstwa mięsa w USA, zaprzecza, jakoby koncentracja pakerów była związana z rosnącymi cenami mięsa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf