czwartek, 3 marca 2016

Armia Amerykańska ma nową broń laserową, kiedy jej użyją?

Żołnierze armii Stanów Zjednoczonych w niedługim czasie będą mogli używać do walki broni laserowej. 
Rzecznik wojskowy Mary J. Miller poinformował w trakcie spotkania z Izbą Reprezentantów Badań i Technologii, że obecnie prowadzone są testy w celu sprawdzenia pełnej możliwości zasięgu, działania broni. Już w 2023 roku prawdopodobnie zostanie ona przekazana armii amerykańskiej do działań na froncie.

Pierwszy laser został zbudowany w 1960 roku przez Theodora Maimana i jest to urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, wykorzystujące zjawisko emisji wymuszonej. Promieniowanie jest zazwyczaj spolaryzowane, ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. W przeciwieństwie do światła widzialnego, które obejmuje fotony o różnych długościach fal. Fotony spójne o równej długości pozwalają na wypuszczenie wiązki, która pozostaje zwężona na długi dystans, Energia wymagana do generowania wiązki laserowej na tyle silnej aby zniszczyć cel jest tak wielka, że dotychczas było niemożliwe stworzenie takiej broni za pomocą dostępnej technologii. 

W połowie lat 90 amerykańska armia zaczęła racę nad bronią laserową przy użyciu energii z reakcji chemicznej, jako głównego poboru mocy. Wymagało to tak duże ilości środków chemicznych, że tylko samolot Boeing 747 był w stanie ją transportować. Nowa technologia  polegająca na wzmocnieniu mocy przy użyciu włókien optycznych pozwoliła na zniwelowanie problemu z energią. Rozwiązanie to umożliwia produkcję laserów udoskonalając broń, wzbogacając tym samym arsenał militarny USA.

Obecnie prace dotyczą broni laserowej, która mogłyby znajdować się na opancerzonych pojazdach. Według Mary. J. Millera broń przejdzie testy w ciągu najbliższych siedmiu lat. Dopiero jednak po zakończeniu wszystkich będzie ona dostępna do użytku dla armii.

źródło: iflscience.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf