wtorek, 22 marca 2016

Hodowla ludzkich serc - ratunek dla chorych?

Lista osób czekających na przeszczep serca stale rośnie. Codziennie na całym świecie zwiększa się liczba osób, oczekujących na ratującą życie operację. Kolejki, niepewność jaka towarzyszy tak ciężkiej operacji i restrykcyjnym wymaganiom skłoniła naukowców do rozpoczęcia badań nad stworzeniem sztucznego w pełni funkcjonującego serca.

Głównym problemem związanym z operacją przeszczepu serca jest prawdopodobieństwo odrzucenia przez ciało nowego narządu. Zdarza się, że system autoimmunologiczny odbiera nowy organ jako ciało obce atakując i niszcząc je. Dlatego bardzo często podaje się pacjentom po operacji leki hamujące układ odpornościowy, które niestety nie zawsze działają. W efekcie takie osoby, poddawane są kolejnym operacjom trafiając z powrotem na listę pacjentów do przeszczepu.

Pierwsze badania jakie zostały wykonane w celu ominięcia tego problemu wykazały, że można wyprodukować serce za pomocą drukarki 3D. Brzmi to całkowicie niewiarygodnie, lekarze z General Hospital i Harvard Medical School zapewniają że jest to możliwe. Materiałem potrzebnym do stworzenia jest tkanka ludzka.

Badanie jakie przeprowadzili polegało na zanurzeniu 73 serc w roztworze, który rozpuszczał całkowicie tkankę ludzką pozostawiając jednak w stanie nietkniętym coś w rodzaju szkieletu budowy serca. Zniszczenie komórek z obcego ciała dawcy pozwala na uniknięcie problemu z odrzuceniem organu przez biorcę. Później rozpoczęto dosłownie hodowlę komórek macierzystych, które przez organizm człowieka odczytywane są jako przyjazne. Proces tworzenia komórek i całego serca trwa ponad dwa tygodnie. Po tym czasie serce zaczyna bić - oczywiście w laboratorium. 

Całe przedsięwzięcie jest obecnie w fazie badań laboratoryjnych. Świat nauki mówi jednak o wielkim przełomie jakiego dokonali amerykańscy naukowcy i lekarze.

źródło: iflscience.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf