środa, 9 marca 2016

Jak próby nuklearne z okresu Zimnej Wojny wpłynęły na świat?

2.07.1962 roku odbyły się próby nuklearne pod nazwą "Starfish Prime". Jak one wpłynęły na rozwój technologiczny broni jądrowej?


źródło: fsmedia.imgix.net

Wyścig zbrojeniowy jaki miał miejsce w trakcie Zimnej Wojny był niewyobrażalny. W październiku 1961 roku Związek Radziecki przeprowadził próbę i wybuch największej bomby nuklearnej o mocy 50 megaton. Niedługo później Stany Zjednoczone w lipcu 1962 roku dokonały pięciu prób nuklearnych 400 kilometrów nad północną częścią Pacyfiku. Moc wybuchów była  bardzo duża, wynosiła 1,45 megaton, dla porównania bomba zrzucona na Hiroszimę miała moc 13 kiloton. Kryzys Kubański, spowodował że świat stanął na krawędzi wojny. Tym razem o większym i bardziej destrukcyjnym nuklearnym zasięgu. W tym okresie dokonano: 178 testów nuklearnych co było ponad dwukrotną średnią w stosunku do całego okresu Zimnej Wojny. Warto zwrócić uwagę, że w tym czasie nikt nie był w stanie przewidzieć konsekwencji jakie mogą wyniknąć z prób nuklearnych. Największe z nich jak późniejsze badania pokazały miały miejsce po próbach Starfish Prime - prowadzone w lipcu 1962 przez USA. Eksperyment obejmował wybuch w obrębie pasu Van Allena (składający się z cząstek o dużej energii, które znajdują się w obrębie ziemskiego pola magnetycznego). Konsekwencje dla magnetosfery były całkowicie nieprzewidywalne w tym czasie. Testy nuklearne Starfish Prime spowodował tymczasową zmianę kształtu i intensywności dolnego pasa Van Allena, efektem była widoczna Zorza Polarna od Pacyfiku, od Hawajów do Nowej Zelandii. 


Badania prowadzone nad konsekwencjami wybuchu pokazały również destrukcyjny wpływ impulsu elektromagnetycznego wytworzonego przez wybuch jądrowy. Na ponad 1300 km oddalonej od wybuchu nuklearnego hawajskiej wyspie Oahu doszło do całkowitego paraliżu wszystkich urządzeń elektrycznych. Inną konsekwencją było zniszczenie wszystkich satelitów okołoziemskich, które poruszały się w niższych partiach orbity ziemskiej. 

W 1996 roku podpisano Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową, który podpisało 177 państw.

źródło: ctbto.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf