wtorek, 8 marca 2016

Czy Rosja dysponuje bronią do walki w kosmosie?

W zeszłym roku Rosja wystrzeliła satelitę. Nic by w tym sensacyjnego nie było, gdyby nie fakt że satelita zaczęła wykonywać dziwne, podejrzane manewry. Niektórych skłoniło to do podejrzeń, że Putin dysponuje nową tajną bronią, którą można sterować z kosmosu.

źródło: newsbarber.comObiekt 2014-28E został umieszczony na orbicie w maju zeszłego roku. Satelita dołączył do trzech innych należących do grupy wojskowej. Początkowo obiekt był sklasyfikowany jako kosmiczny śmieć, ponieważ Rosja nie potwierdziła jej wystrzelenia. Ruchy jakie wykonywała doprowadziły do wzmożonego zainteresowania wśród amatorskich obserwatorów nieba.

Uwagę obserwatorów zwróciły przede wszystkim precyzyjne manewry jakie wykonywał ten obiekt w poprzek nieba. Złożone ruchy spowodowały, że USA ponownie sklasyfikowało ten obiekt jako satelitę. Obecnie istnieje kilka teorii. Pierwsza z nich mówi o tym, że obiekt ma za zadanie zbieranie śmieci jakie powstały na przestrzeni lat wokół orbity ziemskiej, inna mówi że jest to satelita naprawcza. Niektórzy twierdzą jednak, że ma ona charakter militarny, broni anty-satelitarnej.

Podczas Zimnej Wojny Rosja stworzyła projekt "Istrebitel Sputnikov", jego celem było zniszczenie konkurencyjnych satelitów krążących wokół orbity ziemskiej, poprzez obniżenie ich lotu lub nieodwracalne uszkodzenia. Według oficjalnych danych program został wstrzymany w 1990 roku. Jednocześnie, rosyjscy urzędnicy wspominali, że w przypadku pogorszenia stosunków z USA, są w stanie wznowić program. Dlatego, niektórzy twierdzą że rosnące naciski ze strony Unii Europejskiej, pogarszające się kontakty z USA wywołane konfliktem na Ukrainie spowodowały wznowienie prac nad kosmiczną anty-satelitarną bronią. Broń tego typu spełnia kluczową funkcję bezpieczeństwa narodowego, dlatego Rosja nie jest jedynym krajem, który pracuje nad nią. W 2007 roku Chiny zniszczyły swoją własną starą satelitę pogodowego.

Technologia idzie bardzo szybko do przodu i warto tutaj przytoczyć słowa Johnson-Freesa z portalu space.com: "Każdy satelita z możliwością manewrowania ma potencjał, by stać się bronią".


źródło: iflscience.com


1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf