piątek, 11 marca 2016

Słysząc kolory.

Czy ktokolwiek z Was zastanawiał się kiedyś nad tym jak mogłyby brzmieć kolory? Świat dźwięków który nas otacza stał się inspiracją dla Neila Harbissona. 

źródło: wikipedia

Achromatopsja to rzadka choroba siatkówki, objawiająca się dużą lub całkowitą niemożnością rozpoznawania barw. Osoby na nią chorujące widzą świat w odcieniach szarości i bieli. Neil Harbisson od dziecka widząc świat szarym znalazł sposób na swoją chorobę. W 2003 podłączył do swojej czaszki niewielką antenę, która wydaje dźwięki, w momencie gdy popatrzy na cokolwiek. Antena wykrywa długości fal świetlnych odbijające się od czujnika, następnie przekształca je w dźwięk. Tym samym, każdy kolor ma inny dźwięk. Urządzenie na stałe jest podłączone do jego czaszki, dostarczając fale dźwiękowe do jego ucha środkowego. Neil Harbisson jest uważany za jednego z pierwszych artystów wykorzystujących i idących nurtem transhumanizmu.

Pierwsza antena zaprojektowana została ponad dziesięć lata temu przez Adama Montandona na uniwersytecie Plymouth. Od tego czasu jest ciągle udoskonalana i obecnie ma funkcję wifi pozwalając tym samym na połączenie z innymi urządzeniami. 

źródło: news.discovery.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf