sobota, 11 lipca 2020

TRAPPIST-1 - najbardziej zaskakujący układ słoneczny jaki znamy

Wiele się mówi o poszukiwaniu nie tylko życia pozaziemskiego, ale przynajmniej miejsca, gdzie możliwe jest osiedlenie się ludzi. Pojawiające się co jakiś czas doniesienia o "Nowej Ziemi" stanowią okazję dla mediów do budowania krótkotrwałego zainteresowania użytkowników, jednak zupełnie bez echa przeszły doniesienia na temat jedynego w swoim rodzaju układu Trappist-1. 

Co wyróżnia Trappist-1? Odkryty w latach 2016-2017 układ składa się aż z 7 planet skalistych, z których aż 6 można uznać za zdatne do zamieszkania a na każdej z nich może występować woda, w tym na 5 z nich woda ta może występować w stanie ciekłym. Na tym nie koniec, 2 z nich możemy uuznać za planety-bliżniaczki Ziemii a kolejna jest do niej bardzo podobna. Ponadto, żeby fenomen TRAPPIST-1 podkreślić jeszcze bardziej, dodajmy, że planety te krążą po bardzo bliskich orbitach i każda z nich jest świetnie widoczna z sąsiedniej. Odległości są nawet setki razy mniejsze niż między Ziemią a Marsem. Bliskość jest taka, że przy użyciu nawet prostych teleskopów obserwator z jednej z planet mógłby dostrzec potencjalnie miasta na innej planecie 

Ten niezwykły układ planet krąży wokół zimnego, czerwonego karła typu M8-M9, który daje znacznie mniej energii cieplnej niż nasze Słońce, jednakże nieduże odległości sprawiają, że temperatura na powierzchni tych nowych światów może okazać się wystarczająca do powstania życia. 

System Trappist-1 jest dziś jednym z najdokładniej badanych układów, jest on też relatywnie blisko naszego Układu Słonecznego i w przypadku przyszłej ekspansji ludzkości w kosmosie będzie on zapewne jednym z głównych kierunków eksploracji. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf