piątek, 12 kwietnia 2013

Na Marsa dolecisz szybciej niż myślisz!

Jest wielu, którzy pewnego dnia chcieliby polecieć na Marsa. Lista kandydatów szybko jednak się kurczy, gdy dowiadują się, że muszą poświęcić na to w sumie cztery lata podróży (!). Inspiracją dla Mars Foundation było założenie, aby polecieć na Marsa i wrócić na Ziemię w niewiele ponad 500 dni. Dziś naukowcy i inżynierowie pracują nad projektem wykonania takiego przelotu zaledwie w miesiąc. Czy ich marzenie może się ziścić?

fot. storiesbywilliams.files.wordpress.com
Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie obiecują nam podróż na Marsa, która nie zajmie więcej niż 30 dni. Projekt finansowany jest przez NASA i ma na celu zbudowanie nowego rodzaju silnika, który wykorzystuje syntezę jądrową. Naukowcy mają nadzieję, że nowa technologia skróci kosmiczne podróże i sprawi je dużo bezpieczniejszymi. 

Choć nie brak ludzi chętnych do podróżowania w kosmosie, obecne technologie oparte na paliwie nie za bardzo do tego się nadają. Po pierwsze, taka podróż trwa bardzo długo, a po drugie istotna jest kwestia bezpieczeństwa - przywiązanie do pojemnika wypełnionego wybuchowym paliwem (jak podkreślają specjaliści) nie może dać nam "gwarancji spokoju". 

Profesor aeronautyki i astronautyki John Slough z University of Washington zauważa, że długie podróże międzyplanetarne mogą być tańsze, bezpieczniejsze i szybsze. "Korzystanie z istniejących paliw rakietowych to marnotrawstwo czasu i pieniędzy. Nasz silnik to o wiele bardziej potężne źródło energii w przestrzeni, które może doprowadzić do podejmowania podróży międzyplanetarnych w sposób powszechny", dodaje badacz.

Zespół naukowców zaprezentował optymistyczne wyniki dla swojego nowego silnika fuzyjnego korzystającego z zaawansowanej technologii "kompresji plazmy". Po serii pomyślnych testów w laboratorium rozpoczęto proces budowy samej rakiety. Badacze odpierają tym samym zarzuty, jakoby stworzenie takiego silnika miałoby potrwać jeszcze 40 lat i kosztować astronomiczną kwotę ponad 2 miliardów dolarów.

Czy Waszym zdaniem ambitne plany międzyplanetarnych podróży są realne?10 komentarzy:

 1. Przydałoby się w końcu wymyślić taki napęd, bo obecne nasze możliwości penetracji kosmosu są mniej niż znikome.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno czytałem, że do 2025 mają tam powstać bazy z ludźmi. To już będzie coś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.kosmonauta.net/forum/index.php?topic=1210.0

   Usuń
  2. to polecam coś mocniejszego:

   http://www.kosmosnews.pl/artykul/14-9-1-232/czy-to-tajna-baza-na-marsie.html

   Usuń
 3. Dobrze,ze bedzie szybciej, ale ceny i tak beda dla wybranych. Kogo stac na wakacje w kosmosie? Moze kilkadziesiat osob na swiecie. RT

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto nadmienić, że nie tylko "wakacje" w kosmosie są dziś na celowniku, ale i podróże międzyplanetarne czy nawet tzw. "kosmiczne górnictwo".

   http://orwellsky.blogspot.com/2013/01/gornictwo-w-kosmosie-fikcja-czy-juz.html

   Usuń
  2. racja, a na tym ostatnim chyba najbardziej wszystkim (rządom) zależy...

   Usuń
 4. Jak ktoś sie zna na finansach światowych, bankach, hedge funds tid to wie ... że 2 miliardy dol. to dla niektórych organizacji to drobne, a nie jakaś astronomiczna kwota, tutaj victor chyba sie pomylił z tym przymiotnikiem. PIMCO np obraca majątkiem ok. 3 bilionów dolarów itd itp. Jak będzie pomysł, a przede wszystkim zgoda niektórych ludzi to i 200 mld na silnik sie znajdzie od tak:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawe odniesienie ;D ale biorąc pod uwagę polskie realia to roczny budżet naszego kraju wystarczyłby zaledwie na sześć sztuk takiego silnika... To chyba bardziej "naoczne" porównanie;)))

   Usuń
  2. Dziękuję Panom za głos w dyskusji. Co 2 miliardów dolarów to kwestia subiektywna jaką mają dla każdego z nas wartość;) Zgodzę się jednak, że dla korporacji czy organizacji międzynarodowych to niewielka suma.

   Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf