poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Czy technologia GPS stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego?

Technologia GPS została powszechnie udostępniona nam przez amerykańską agencję DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych). Początkowo technologia ta stanowiła wyłącznie element rozwoju militarnego. Rozwiązania te jednak już dawno dotarły do "cywilnych urządzeń", które zdaniem ekspertów stanowią dziś potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Z czego wynikają ich słowa?

fot. topnews.in
Jak stwierdził Arati Prabhakar, szef DARPA, "możliwości, które daje nam GPS są tak potężne, że samo nasze uzależnienie od niego staje się niebezpieczną luką". Obecnie agencja DAPRA zamierza skorygować dziury w bezpieczeństwie GPS poprzez wprowadzenie nowej technologii nawigacji i śledzenia, która rzekomo zawiera "autonomiczny procesor". 

Wszechobecność GPS od kilku lat nieoficjalnie wykorzystywana jest przez służby wywiadowcze i wojskowe Korei Północnej. Nie powinno to jednak dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że dziś każdy może korzystać z sygnałów satelitarnych kupując za niecałe 30 dolarów urządzenie GPS na dowolnym portalu typu eBay w Internecie. 

Jakie zagrożenie wiąże się z technologią GPS? Zakłócanie sygnału na pewno nie spowoduje, że samoloty nagle zaczną spadać z nieba (samoloty mogą jeszcze ustalić swoją pozycję z radaru). Bardziej niepokojący scenariusz może wystąpić w przypadku pola walki. Bomby powszechnie używane przez US Air Force opierają się częściowo na technologii GPS w zakresie precyzji ich kierowania. Według Departamentu Obrony, bomba przeciwnika zagłuszająca sygnał GPS może spowodować "przegapienie" założonego celu nawet o 100 metrów (!). 

Eksperci ostrzegają, że kilka "zagłuszaczy" sygnału GPS rozmieszczonych w różnych punktach dużego miasta może wywołać powszechną panikę: zakłócenia objęłyby wypłaty bankomatowe, kontrolerów ruchu lotniczego, trasy transportu medycznego i telefony komórkowe. 

Czy Waszym zdaniem możemy jeszcze wyobrazić sobie współczesny świat bez technologii GPS? 


Źródła: activistpost/secretsofthefed/whatreallyhappened

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/04/czy-technologia-gps-stanowi-zagrozenie.html

12 komentarzy:

 1. DARPA nie przez przypadek udostępniła technologię GPS;) teraz ma "wielkie oko" na całym świecie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Technologię udostępnił oficjalnie były prezydent USA Bill Clinton. Wielu tłumaczy jego postępowanie na różne sposoby.

   Usuń
 2. Nigdy nie myślałem tak o tym narzędziu, ciekawy tekst;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowo;) Zachęcam do lektury najnowszego artykułu:

   http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/04/jak-barack-obama-sta-sie-czowiekiem.html

   Usuń
  2. Wracam tu co dzień;)

   Usuń
 3. Teraz gps jest wszędzie, nawet w marynarce wojennej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dowód:

   http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=news&id=18813

   Usuń
 4. Powiem szczerze, że nigdy tak o tym nie myślałem, a używam gpsu na co dzień, jak widać, wszyscy jesteśmy wystawieni "jak na świeczniku" ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak Pana zdaniem służby/wojsko mogą wykorzystywać taką technologię?

   Usuń
  2. inwigilacja i jeszcze raz inwigilacja;)

   Usuń
 5. Bardzo ciekawy artykuł. Jak widać powszechne wykorzystanie GPS może nieść spore zagrożenie w przypadku nieodpowiedniego wykorzystania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujący wpis. Kiedy pojawi się coś nowego?

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf