piątek, 19 kwietnia 2013

Kolejny ważny krok: roboty będą "czuć"!

Kiedy mówimy o robotach, mamy zazwyczaj na myśli firmy korzystające z robotów w produkcji, do pakowania i transportu towarów. Część "wtajemniczonych" pomyśli także o robotach, których konstrukcje coraz bardziej przypominają kształtem człowieka. Najbardziej zaawansowane modele posiadają specjalne oprogramowanie, które pozwala im "myśleć jak człowiek". Teraz mają także "czuć jak my"... Czy filmowa wizja inteligentnego robota dorównującego człowiekowi stanie się niebawem rzeczywistością?

fot. redorbit.com
Naukowcy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) opracowali unikatowy czujnik dotykowy, który instalowany ma być na razie tylko do rąk robota (tzw. TakkTile). Sensor jest niezwykle wrażliwy i wystarczy zaledwie lekko go dotknąć, aby w "świadomości" robota implikował określone odczucia i zachowania. Zdaniem badaczy, dodatkowym atutem ma być niewielki koszt produkcji takiego urządzenia. 

"Pomimo wielu lat badań, dotykowe sensory nie przeniosły się do ogólnego użytku, ponieważ były bardzo drogie i delikatne" powiedział współtwórca wynalazku Leif Jentoft, doktorant. "Nasz TakkTile instalowany jest na dłoni robota. Oparty jest na znacznie prostszych i tańszych metodach produkcji przez co liczymy na jego szybkie umasowienie. Rozwiązanie to może być również stosowane przy wykonywaniu bardzo specjalistycznych technik budowlanych", dodaje badacz. 

TakkTile wykorzystuje mały barometr aby wyczuć ciśnienie powietrza. Oprócz tego posiada specjalną warstwę gumy wypełnionej próżnią. Podczas użytkowania specjalnego sensora, robot "wie czego dotyka i co z tym zrobić". Dzięki TakkTile robot może np. chwycić klucz i użyć go do odblokowania drzwi. 

Inżynierowie wskazują, że czujnik może być używany także wewnątrz pluszowych zabawek, które reagować będą mogły na dotyk. Inne zastosowania obejmują urządzenia medyczne, takie jak chociażby chwytak laparoskopowy wykorzystywany w chirurgii. 

Czy Waszym zdaniem zaproponowany sensor jest czymś naprawdę rewolucyjnym? Czy pozwoli przyspieszyć nasz postęp w dziedzinie robotyki?


Źródła: beforeitsnews/sciencenewsdaily/redorbit

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/04/kolejny-wazny-krok-roboty-beda-czuc.html

11 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że w końcu coś ruszy do przodu. Liczę na to, że dożyję jeszcze tych czasów, kiedy roboty będą pracować za nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy uważa Pan, że roboty będą w stanie całkowicie zastąpić człowieka?

   Usuń
  2. obawiam się, że tak

   Usuń
 2. Obawiam się scenariusza z Matrixa, kiedy roboty zaczną same się rozwijać i z czasem nam prześcigną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie pytanie czy, ale kiedy to nastąpi

   Usuń
  2. Naukowcy przewidują, że może być to rok 2040-50. Zgadzam się z Panem, że to tylko kwestia czasu.

   Usuń
 3. ciekawy pomysł, robot, który czuje. Za niedługo będzie miał "ludzkie serce" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórzy ludzie nie mają serca, więc można powiedzieć, że bliżej nam do robotów, niż im do nas;)

   Usuń
  2. Polecam jeden z moich tekstów w tym obszarze:

   http://orwellsky.blog.onet.pl/2011/12/05/zbliza-sie-czas-robotow-straznikow-i-zolnierzy/

   Usuń
  3. ciekawe, już czytam;)

   Usuń
 4. Człowiek prędzej czy później będzie żałował że stworzył roboty, po tym jak okaże się że są zbyt inteligentne.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf