poniedziałek, 22 kwietnia 2013

PILNE: Unia Europejska wydaje miliony na cenzurowanie mediów

Komisja Europejska twierdzi, że chce być "kompasem moralnym" wobec uchybień wolności prasy oraz poszukiwania nowych krajowych i ogólnoeuropejskich regulacji dla zawodu dziennikarza. Czy jednak działania Unii Europejskiej są tak dalece uniwersalne i transparentne? Ostatnie doniesienia budzą w tym zakresie spore wątpliwości...

fot. chpyouth.files.wordpress.com
Unia Europejska w ostatnim czasie wydała 2,3 miliona funtów na realizację specjalnego projektu "Mediadem", którego celem jest "odzyskanie dostępu do darmowych i niezależnych mediów". Jedną z osób, która odkryła kulisy tych działań jest brytyjski badacz Crauford Smith, który podkreśla, że "sprawa Mediadem pokazuje, jak wielki jest wpływ Unii Europejskiej na wolność mediów w poszczególnych państwach". 

Projekt "Mediadem" zawiera liczne rekomendacje dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ostatnio opublikowana rekomendacja dla Polski zawiera żądanie "nałożenia większych sankcji na dziennikarzy poza przeprosinami i sprostowaniem" oraz "koordynacji zawodu dziennikarskiego na poziomie europejskim". Co więcej, zalecenia dla innych państw wskazują, aby prasa była kontrolowana przez ten sam zarząd i na tej samej zasadzie jak ma to miejsce w przypadku radia czy telewizji. 

"Mediadem" jest tylko jednym z co najmniej pięciu wspólnych i skoordynowanych inicjatyw realizowanych przez Brukselę, których celem jest zwiększanie uprawnień nad mediami (inny projekt to chociażby tzw. MediaAcT). Wszystkie projekty i inicjatywy legislacyjne w tym obszarze prowadzone są przez Neelie Kroes, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej. 

Pieniądze UE na te projekty nie widnieją na oficjalnych i publikowanych rachunkach, ale mają najczęściej charakter darowizn. Ich wartość co jakiś czas potwierdzają wykładowcy uniwersyteccy, którzy pośrednio są angażowani w projekty przy udziale Komisji Europejskiej. 

Czy Waszym zdaniem Unia Europejska przekracza swoje kompetencje? I czy nie powinna szerzej informować nas o swoich działaniach?


Źródła: whatreallyhappened/stratrisks/truth24

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/04/pilne-unia-europejska-wydaje-miliony-na.html

10 komentarzy:

 1. no proszę, a jednak unia nie jest taka wspaniałomyślna. szkoda, że o takich rzeczach nie mówi się głośno, dobrze, że istnieją takie blogi jak ten.

  OdpowiedzUsuń
 2. unia z czasem będzie zabierać nam coraz więcej wolności, to pewne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to już się dzieje, chociażby w zakresie prywatyzacji wody w Europie. W ostatnim czasie poruszałem ten temat na blogu:

   http://orwellsky.blogspot.com/2013/03/woda-w-europie-trafi-w-prywatne-rece.html

   Usuń
  2. interesujące, dziękuję

   Usuń
 3. Śledzę tego bloga regularnie. I podzielam tu przedstawiane poglądy. Kłopot w tym, że nie widzę alternatywy. Mam wrażenie, że żyjemy w podwójnym świecie. Jeden prezentowany przez main streem, a drugi prawdziwy, w którym jesteśmy potrzebni tylko po to, by generować pkb, zapożyczać się, płacić podatki.
  Tylko, czy to, że zarabiam, jest powodem, by nakładać na mnie sankcje, czy to, że daję pracę, oznacza, że muszę państwu za to płacić, a to, że bank powie, że mogę kupić mieszkanie, oznacza, że mi coś fizycznie pożycza?
  A centralnie sterowane media to jakaś miazga. Przestałem oglądać dzienniki i słuchać radia, bo to nie ma sensu. Wszędzie ten sam bełkot i mydlenie oczu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram, niestety to prawda.

   Usuń
  2. Przychodzi mi do głowy jedno skojarzenie: Matrix. Niby żart, ale my naprawdę żyjemy w Matrixie. Władcy tego świata karmią nas pozytywną, ale złudą wizją świata po to, żeby czerpać z nas korzyści i zaspokajać swoje potrzeby egzystencjalne. Ktoś zaprzeczy?

   Gdzie nasz Neo...?

   Usuń
  3. Dziękuję za interesującą odpowiedź. Niestety dzisiejsze media nie zawsze relacjonują to co istotne.

   Usuń
 4. Pytanie o ilu rzeczach jeszcze nie wiemy. To wyciekło, ale co jeszcze nas czeka.

  OdpowiedzUsuń
 5. I po co nam ta Unia... chyba lepiej być taką drugą Szwajcarią;)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf